Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... calitate procesuala activa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

calitate procesuala activa

Cererea de chemare in judecata avand ca obiect actiune in constatare a dreptului de proprietate asupra unui imobil si evacuarea paratului din acesta ,este inaintata de reclamant care a detinut acest imobil, dar ulterior l-a vandut ( executat silit) altei persoane.
In extrasul CF apare ca proprietar alta persoana , nu cel care a inaintat cererea de chemare in judecata.
Va rog sa-mi raspundeti daca se poate invoca exceptia lipsei calitatii procesuale a reclamantului, acesta nemaifiind propritar al imobilului.
Nu înțeleg cine a vandut cine a cumparat, cine a înaintat acțiunea și cine apare in CF???
Initial, a cumparat reclamantul actual de la parati imobilul care face obiectul cererii de chemara in judecata.Anul trecut a fost executat silit si a vandut imobilul unei alte persoane,care figureaza in CF ca proprietar. Reclamant in proces este proprietarul initial ci nu cel actual care este inscris in CF
:O Bun., .., reclamantul nefiind proprietarul acelui imobil nu are nici calitate și nici interes, asta privind evacuarea pârâților, dar privind constatarea dreptului de proprietate, ce motiv a invocat???
ContSters334413, utilizator
Pentru constatarea dreptului de proprietate a invocat motivul urmator:
Sa fie obligat paratul sa predea suprafata utila vanduta de 115 mp asa cum este inscrisa in CF-u lcare a stat la baza incheierii contractului de vanzare.
Mentionez ca nr. de incaperi ce fac obiectul vanzarii corespund cu cele descrise in CF,dar din eroare, cu acazia conversiei CF-ului vechi in care era specificat ca suprafata de 115 mp este suprafata construita , in CF -ul nou apare ca suprafata de 115 mp este suprafata utila, desi nu s-au facut la constructie nicio modificare.
Va multumesc
i
Va fi o exceptie de fond care se va uni cu acesta, vazand ca reclamantul solicita, pe fond, si constatarea calitatii sale de proprietar.
Totusi, nu am inteles motivele invocate poentru asta.