Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Diploma Spiru Haret
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Diploma Spiru Haret

Am castigat procesul pentru obtinerea diplomei (pe fond), iar la recurs (curtea de apel) am pierdut.Mai pot deschide un alt proces pentru obtinerea diplomei?
Nu. Se poate invoca exceptia autoritatii de lucru judecat.

Art. 431 NCPC

Efectele lucrului judecat

(1) Nimeni nu poate fi chemat în judecată de două ori în aceeaşi calitate, în temeiul aceleiaşi cauze şi pentru acelaşi obiect.

(2) Oricare dintre părţi poate opune lucrul anterior judecat într-un alt litigiu, dacă are legătură cu soluţionarea acestuia din urmă.
iar in cazul acesta ce este de facut pentru castigarea diplomei de licenta, tinand cont de procesul pierdut la Curtea de apel Bucuresti.
aliinb, utilizator