Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributia benevola la asigurarile de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributia benevola la asigurarile de sanatate

Din luna octombrie 2014 am ramas fara loc de munca, nu sunt somer( poate gasesc de lucru), iar pensionarea se poate face dupa 2 ani.
As vrea totusi sa platesc benevol cotizatia pentru sanatate: in situatia mea cat este cotizatia si cum tb.sa procedez?
Multumesc.
Se incheie contract de asigurare cu casa, iar suma de plata e 5.5 procente la suma asigurata.
Potrivt dispozitiilor Legii nr.95/2006, pentru a putea beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.

In situatia in care aceasta nu are niciun venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate in raza careia are domiciliul.

Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (900 lei), iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat este egal cu salariul minim pe economie contributia lunara de plata este de 49,5 lei pe luna.

Acte necesare pentru incheierea contractului de sanatate persoane fizice fara venit
• Certificat fiscal de la administratia financiara ca nu a realizat venituri in ultimii 5 ani
• Declaratie la notariat ca in ultimii 5 ani nu au realizat venituri impozabile(pe langa cele din cartea de munca)
• Copie b.i.
• Copie carte de munca pe ultimii 5 ani

Conform Ordinului 617/2007 plata pentru persoanele fara venit se face pe ultimele 6 luni la salariul minim in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere.
Contributia pentru Contract de Asigurare Sociala, este de 211 lei de la 1 octombrie, aceasta este suma minima, puteti declara si mai mult, iar pentru sanatate achitati 50 lei, asta lunar!
Daca nu va trebuie Contract de Asigurare Sociala nu il achitati, nu sunt legate una de alta.

ContSters241232, utilizator