Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare auto persoana cu handicap
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare auto persoana cu handicap

Buna ziua sunt persoana cu handicap fizic accentuat locuiesc in Brasov si detin un autoturism pe care l-am adaptat conform legii modificari care au fost trecute in cartea masinii de catre Registrul Auto Roman.Mecanisme de franare si acceleratie combinate adaptate.Am luat masina in evidenta fiscala la Taxe si Impozite, mi s-a aplicat scutirea cf Codului Fiscal fiind masina adaptata si pe urma m-am adresat Finantelor Publice pentru decizia de scutire a timbrului de mediu.Acestia mi-au zis sa ma adresez direct Serviciului de Inmatriculari deoarece ei aplica exceptarea de la plata taxei cf art 3 (1) pct b din OG 9/2013.Cei de la Politie m-au intors ca au nevoie totusi de o adresa scrisa in acest sens.Am venit la ANAF mi s-au intocmit doua raspunsuri cu art de lege pe care cei de Politie nu le iau in considerare: doresc sa scrie explicit ca nu datorez timbru de mediu pentru aceasta masina.Doresc sa va spun ca eu am un picior mai scurt cu 10 cm si nu pot conduce o masina normala doar una adaptata handicapului fapt pe care l-am si facut.Cei de la ANAF zic ca cei de la Politie imi refuza nejustificat dreptul de a-mi inmatricula masina si cei de la Politie spun ca cei de la ANAF nu sunt in stare sa elibereze o adeverinta din care sa reiasa ca sunt exceptata de la plata taxei.Cei de la Politie imi tot spun ca in OG 9/2013 in art 3 este mentionat ca masinile special modificate in scopul conducerii de catre pers cu handicap iar eu deocamdata nu detin permis de conducere.In HG 88/2013 la art 1si 2 exceptarile de la plata taxei se acorda pe baza mentiunilor special inscrise in cartea de identitate a vehicului fapt care exista.Va solicit sfatul in acesta problema pentru ca eu consider un abuz si o bataie de joc ceea ce fac aceste doua Institutii la adresa mea.Toata alergatura asta stresul si umilinta dureaza de peste o luna de zile si nu inteleg de ce nu sunt in stare sa aplice legea.Va multumesc
Sunteti proprietarul de drept al autoturismului modificat ?
Pentru solutionare,contactati expert tehnic care sa realizeze expertiza tehnica care sa concluzioneze ca autovehiculul prezinta adaptare tehnica conform prescriptie medic specialist si in conformitate cu dizabilitatea locomotorie consemnata in decizia /certificatul de incadrare in grad de handicap
Succes !
Sunt proprietarul de drept al masinii in baza unui contract de vanzare cumparare iar referitor la un expert tehnic eu am documente de la firma care mi-a adaptat masina cu declaratie de conformitate cu certificat de garantie iar certificatul de handicap il am in baza unei luxatii congenitale de sold bilaterale urmata de o coxartroza si scolioza.Multumesc pentru raspuns si astept in continuare si alte pareri