Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensionar gr.3 cu pfa plata CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensionar gr.3 cu pfa plata CASS

Buna! Stiu ca a mai fost discutata tema dar...............
Sunt pensionar de invaliditate gr. 3 din 2013 si am PFA.(apicultura ) din 2011
Intrebarea ar fi: in cazul meu se plateste Cass ?
Mentionez ca pensia =350 lei
Venitul la PFA nu a depasit 2500lei/an
multumesc anticipat!!!!
Cine nu datoreaza contributii la pensii?

Potrivit ghidului citat, nu datoreaza contributia la pensii:

Contribuabilii al caror venit net anual, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2117 = 741 lei)
Persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii ca urmare a obtnerii de venituri salariale sau indemnizatii somaj
Persoanele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensi.
Conform ultimul punct ,teoretic sunt scutit,fiind pensionar .??????????
Cred ca nu ne intelegem.
Problema d-vs in postul initial era legata de CASS care inseamna Contributii de Asigurari Sociale de Sanatate.
Acum vorbiti despre pensii care se prescurteaza CAS.
Deci insasi art 296^23 al.3 pe care vi l-am reprodus reglementeaza contributiile la sanatate.
in cea ce priveste CAS ati sesizat corect.
Buna! Probabil Marti ma duc la ANAF sa clarific situatia.
Am gasit. DECIZIA DE INPUNERE trimis de ei:
Obligatii de plata ANUL 2014 CASS-0
CAS - 0
Norma de venit--0
Oricum vedem ce imi spun dansii.
Multumesc muuult pt. raspunsuri si revin ,cu raspuns=D>
Buna ! Raspuns de la ANAF:
Dupa exlicatiile unei D-na.nu platesc nici CASS niciCAS
Activitatea ( cod caen 0149 apicultura neimpozabil) desfasurata sub plafonbul de impozitare practic - 0 -impozit
Daca nu ma insel( ce am reusit sa inteleg!!) vorbea depre articolul 296^ 21 al 2

Art. 296 21.

Contribuabili

(1) Următoarele persoane au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii şi la cel de asigurări sociale de sănătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte, după caz:

a) întreprinzătorii titulari ai unei întreprinderi individuale;

b) membrii întreprinderii familiale;

c) persoanele cu statut de persoană fizică autorizată să desfăşoare activităţi economice;

d) persoanele care realizează venituri din profesii libere;

e) persoanele care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală, la care impozitul pe venit se determină pe baza datelor din evidenţa contabilă în partidă simplă;

f) persoanele care realizează venituri, în regim de reţinere la sursă a impozitului, din activităţi de natura celor prevăzute la art. 52 alin. (1), precum şi cele care realizează venituri din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e);

g) persoanele care realizează venituri din activităţile agricole prevăzute la art. 71 alin. (1);

h) persoanele care realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 71 alin. (2) şi (5).

i) persoanele care realizează venituri din cedarea folosinţei bunurilor.

(2) Persoanele prevăzute la alin. (1) datorează contribuţii sociale obligatorii pentru veniturile realizate, numai dacă aceste venituri sunt impozabile potrivit prezentului cod.

Mentionez ca am primit in 3 ani 3 decizii de inpunere CASS/CAS =0
Pareri???????
Bine inteles ,daca veniturile sint neimpozabile asa este.

La art.72 ind.2 Cod Fiscal Sant scutiti de impozit pe venit apicultorii cu pana la 75 de familii de albine.
robert1958, utilizator