avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Cand ia nastere exigibilitatea TVA pentru achizitiile ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Cand ia nastere exigibilitatea TVA pentru achizitiile intracomunitare efectuate ?

Buna dimineata,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am achizitionat mrfa (haine) de la o societate . din Spania. Produsele au fost facturate si expediate in 28.10 (in Spania). Livrarea si receptia a avut loc abia in 10.11 (in Romania).

Cand ia nastere exigibilitatea TVA pentru aceasta achizitie?

Multumesc,
Nicoleta Lazar
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 13:14, 27 Noiembrie 2014
Gasiti raspunsul la punctul 17 din Normele Metodologice de aplicare ale art. 135 din Codul Fiscal. Sunt si exemple .
Buna seara,

In cazul dat, la data facturii.

Numai bine
Multumesc mult pentru raspuns.

As vrea sa va mai adresez 2 intrebari legate de aceasta achizitie:
- NIR-ul in ce luna trebuie inregistrat? Firesc ar fi sa fie in noiembrie, insa o data ce factura se inregistreaza in octombrie pentr a putea calcula si plati TVA...
- cum procedez cu diferentele constatate la receptie? Fac NIR pe toata cantitatea din factura si cand primesc factura de minus fac NIR cu minus sau fac NIR doar pe ce am receptionat?
Buna ziua,

NIR-ul il inregistrati la data receptiei efective a bunurilor, data la care veti inregistra si eventualele diferente cantitative. In cazul constatarii diferentelor la receptie, veti intocmi NIR-ul in trei exemplare.
Inregistrarile ar trebui sa fie de tipul:
327 = 401 la data facturii
371 = 327 la data receptiei cu marfurile efectiv receptionate
327 = 401 in rosu cu diferentele din factura de stornare

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferente curs valutar daal daal Buna ziua, Am intalnit urmatoare aproblema: \"Cum evidentiez in contabilitate si ce curs de schimb valutar folosesc in urmatoarea situatie ptr. achizitiile ... (vezi toată discuția)
Nota contabila achizitie marfa miutaradu miutaradu am aprovizionat la magazin marfa de la un furnizor fiind neplatitor de tva(gestionarul nu a observat) am facut nota contabila 371=401 371=378 dupa ... (vezi toată discuția)
Factura ianuarie,nir februarie marcelaL marcelaL daca factura e in ianuarie si nir in februarie cum se inreg.in contabilitate?#-o#-o#-o (vezi toată discuția)