Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura ianuarie,nir februarie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura ianuarie,nir februarie

daca factura e in ianuarie si nir in februarie cum se inreg.in contabilitate?#-o#-o#-o
La data facturii folositi cont de stocuri in curs de aprovizionare (321. Materii prime în curs de aprovizionare (A) sau 327. Mărfuri în curs de aprovizionare (A)) si receptia o faceti la data nir-ului.
Este o posib si cea mentionata anterior , dar cred ca mai corecta este inreg in ct 408 a acelei facturi , deoarece functiunea acestui cont in acceptiunea OMF 3055 este urmatoarea :

1.5. Contul 408 "Furnizori - facturi nesosite"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa decontărilor cu furnizorii pentru aprovizionările de bunuri şi prestările de servicii, pentru care nu s-au primit facturi. Contul 408 "Furnizori - facturi nesosite" este un cont de pasiv.
În creditul contului 408 "Furnizori - facturi nesosite" se înregistrează:
- valoarea bunurilor aprovizionate sau a serviciilor prestate de către furnizori, precum şi a altor datorii către aceştia (301, 302, 303, 361, 371, 381, 4428, 604, 605, 611 la 626, 628, 658);
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exerciţiul financiar curent, aferente exerciţiilor financiare precedente (117);
- diferenţele nefavorabile de curs valutar înregistrate la primirea facturii sau la finele lunii, respectiv la închiderea exerciţiului financiar, aferente datoriilor în valută către furnizori (665);
- diferenţele nefavorabile înregistrate la primirea facturii sau la închiderea exerciţiului, aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute (668).
În debitul contului 408 "Furnizori - facturi nesosite" se înregistrează:
- valoarea facturilor sosite (401);
- diferenţele favorabile de curs valutar înregistrate la primirea facturii sau la finele lunii, respectiv la închiderea exerciţiului financiar (765);
- diferenţele favorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute, înregistrate la primirea facturii sau la finele lunii, respectiv la închiderea exerciţiului financiar (768).
Soldul contului reprezintă sumele datorate furnizorilor pentru care nu s-au primit facturi.
O inregistrati la data receptiei, adica in februarie. La sfarsitul lunii ianuarie nu stiati de existenta acestei facturi, deci nu aveti de ce s-o contabilizati atunci.

In mod normal, un program informatic de contabilitate trebuie sa aiba doua date in cazul aprovizionarii: data facturarii si data receptiei.
ART. 1341
Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(1) Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepţiile prevăzute în prezentul capitol.
ART. 1342
Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;

GRUPA 32 "STOCURI ÎN CURS DE APROVIZIONARE"
Din grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" fac parte conturile:
321 "Materii prime în curs de aprovizionare";
322 “Materiale consumabile în curs de aprovizionare";
323 “Materiale de natura obiectelor de inventar în curs de aprovizionare";
326 "Animale în curs de aprovizionare";
327 "Mărfuri în curs de aprovizionare";
328 "Ambalaje în curs de aprovizionare".
Cu ajutorul conturilor din această grupă se ține evidența stocurilor cumpărate,
pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care, la finele
perioadei de raportare, sunt în curs de aprovizionare.
Conturile din această grupă sunt conturi de activ.
În debitul conturilor din grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" se
înregistrează:
- valoarea stocurilor cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile și beneficiile
aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (401).
În creditul conturilor din grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" se
înregistrează:
- valoarea stocurilor cumpărate, pentru care s-a încheiat procesul de
aprovizionare (301, 302, 303, 361, 371, 381).
Soldul conturilor reprezintă valoarea stocurilor cumpărate, pentru care s-au
transferat riscurile și beneficiile aferente, dar care, la finele perioadei de raportare,
sunt în curs de aprovizionare.
Eu am inteles asa din intrebarea pusa: eu sunt beneficiarul care a aprovizionat niste stocuri (materiale, marfuri, etc. nu are importanta) care au sosit si au fost receptionate in luna februarie de la un furnizor care le-a facturat (eventual si expediat in luna ianuarie). Am privit lucrurile strict prin prisma beneficiarului care poate inregistra marfa si factura, totodata, in luna februarie, astfel:

3... = 401
4426 = 401

Nu vad ce relevanta are aici faptul generator si exigibilitatea TVA.