avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea in cadrul Cabinetele Individuale de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea in cadrul Cabinetele Individuale de Detectivi Particulari a ALTOR DETECTIVI

URGENT!
Vreau sa stiu ce act normativ, interzice Cabinetelor Individuale de Detectivi Particulari, sa faca angajari ( detectivi cu atestat), iar Agentiilor de Detectivi Pariculari, nu interzice!
P.S. Legea 329/2008 art. 15 lit e, permite angajarea...
Cabinetele Individuale=profesii liberale
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: AdiT , utilizator 21:40, 23 Noiembrie 2014
Nu exista niciun act normativ care sa interzica asa ceva.

Art. 15 din Legea 329/2003 :
(1) In organizarea si desfasurarea activitatii detectivii particulari din societatile specializate si din cabinetele individuale au obligatia:
a) sa intreprinda investigatii numai in baza unei conventii scrise incheiate cu clientul;
x
b) sa infiinteze un registru numerotat si sa il inregistreze la inspectoratul de politie judetean sau, dupa caz, la Directia generala de politie a municipiului Bucuresti, in care vor tine evidenta cazurilor investigate;
c) sa comunice datele si informatiile solicitate de procuror sau de instanta de judecata, pentru solutionarea unor cauze penale;
d) in cazurile in care constata ca informatiile obtinute vizeaza siguranta nationala, sa sesizeze de indata autoritatile cu atributii in domeniu;
e) sa angajeze si sa foloseasca pentru activitatile specifice de investigatii numai persoane care au calitatea de detectiv particular;
....

Multumesc pt. raspuns!
Vreau sa mentionez faptul ca, am trimis dosarul de licentiere la Inspectoratul General al politiei Romane; Comisarul, care se ocupa de activitatea privata de investigatii, mi-a sugerat sa modific in statut, articolele care fac referire la angajati, spunandu-mi ca, eu, fiind Sef de Cabinet( nu de agentie), n-am voie sa angajez, mentionandu-mi: "De-asta e Cabinet si nu Agentie"!
Daca doriti, puteti mentiona in statut , exact prevederile din legea mai sus-mentionata, astfel incat domnul comisar sa nu mai aiba obiectii.
Ce v-am relatat, s-a intamplat in iunie 2014. Acum, am o speta care necesita mai multi detectivi, si nu stiu cum sa-i folosesc d.p.d.v legal. Dupa cateva luni de somaj, am si eu un caz, si sunt impiedicat de asta...
Sa va dea el temeiul legal daca asa considera.
Nici eu nu cunosc sa existe obastfel de interdicatie legala.

Sezizati in scris.
Mergeti la comandant sa vorbiti cu el.
Aveti dreptul de a merge insotit de avocat.
Aveti dreptul de a obtine despagubiri in instanta.

Alte discuții în legătură

Firma detectivi NICOLAE LAMBRU NICOLAE LAMBRU Buna ziua, O firma de detectivi privati poate presta si servicii de formare profesioanla - cursuri de detectivi in cadrul aceluiasi cod CAEN, sau este ... (vezi toată discuția)
Înființare cabinet individual detectiv particular 0032 0032 Doresc să deschid un astfel de cabinet, însă am următoarea nelămurire. Legea 329/2003, Articolul 2, alin. 3 : ”Conducătorii executivi ai ... (vezi toată discuția)
Licenta pentru detectiv particular! ContSters102770 ContSters102770 Buna ziua! Am o intrebare de adresat! Care sunt procedurile pentru a obtina autorizatie de detectiv particular? Am inteles ca trebuie sa ai studii ... (vezi toată discuția)