avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcularea primei zile a concediului prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcularea primei zile a concediului prenatal

Buna ziua,
Sunt insarcinata,urmand sa nasc in perioada 1-5 martie 2015.Mentionez ca as dori sa intru in concediu prenatal din data de 15.12.2014.Angajatorul meu m-a informat verbal ca nu imi va depune nici un concediu pe nicaieri ptr ca este ilegal ce doresc eu,si ca din punctul dumnealui de vedere oficial voi intra in prenatal din data de 1.01.2015.Din calculele pe care l-am facut eu.oprindu-mi 48 de zile dupa data probabila a nasterii<42 de fapt,dar mi-am luat masura de precautie>nu ar fi nici o probleme sa intru in prenatal in data de 15.12.2014.ma poate obliga angajatorul sa lucrez pana la 01.01.2015?Sau este legala intrarea mea in prenatal din data de 15.12.2014?Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: miha2015 , utilizator 19:57, 22 Noiembrie 2014
1. - Angajatorul dvs. nu cunoaste prevederile legale.
- Nu el stabileste data cu care intrati in concediu de maternitate

2. - Impreuna cu medicul curant ginecolog sau cu medicul de familie stabiliti data cu care intrati in concediu de maternitate.
- Puteti solicita concdiu de maternitate cu data de 15.12.2014.

3. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcinã şi lãuzie, pe o perioadã de 126 de zile calendaristice, perioadã în care beneficiazã de indemnizaţie de maternitate.
...

Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiazã, la cerere, de concediu pentru sarcinã, începând cu luna a 6-a de sarcinã.
(4) În situaţia copilului nãscut mort sau în situaţia în care acesta moare în perioada concediului de lãuzie, indemnizaţia de maternitate se acordã pe toatã durata acestuia.

Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilitã conform art. 10.
(2) Indemnizaţia de maternitate se suportã integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate.

VA MULTUMESC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de crestere a copilului miki980 miki980 Buna ziua, as dori sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1.Sunt angajata din 19.07.2011 si urmeaza sa nasc in jurul datei de 13.09.2012. De cand pot ... (vezi toată discuția)
Concediul prenatal badoiuraluca badoiuraluca buna ziua, sunt insarcinata in 26 saptamani, si data probabila a nasterii este 22 iulie as dori sa imi iau concediul prenatal, am inteles ca in total ... (vezi toată discuția)
Contributii concediu prenatal si postnatal rominaduca rominaduca Buna, Sunt insarcinata si am 31 de saptamani si conform legislatiei pot sa intru in concediu prenatal de 63 zile incepand cu sap. viit., iar dupa nastere la ... (vezi toată discuția)