Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... contraexpertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

contraexpertiza

Am un raport de expertiza tehnica judiciara aprobata si semnata de trei experti-unul principal si doi alesi de parti. Una dintre parti a facut obiectiuni in nume propriu (nu prin expertul parte ales de ea) in urma carora raportul de expertiza a fost modificat.
In defavoarea celeilalte parti. Aceasta parte poate cere contraexpertiza? Care ar fi principalele motive ale acestei solicitari si cine are obligatia de a le prezenta? Partea vatamata sau expertul-parte desemnat de aceasta? Daca se accepta de instanta contraexpertiza, cine numeste noul expert- partea interesata sau instanta ? (expertul principal nu a fost desemnat de parti si nici ales aleatoriu ci NUMIT de instanta)
Multumesc celor care raspund!
Contraexpertiza este un mijloc de proba concretizat intr-o noua expertiza ceruta de partea din proces nemultumita de felul cum a fost efectuata expertiza admisa si ordonata de instanta la cererea celeilalte parti.
Contraexpertiza poate fi efectuata de un singur expert, altul decat cel care a facut prima expertiza sau de catre o comisie de experti.
Din componenta comisiei de experti nu poate face parte si expertul a carui expertiza este contestata.
Retineti , ca forta probanta contraexpertiza nu se deosebeste de prima expertiza, sau de orice alta expertiza. Mai mult decat atat: raportul initial a fost semnat de cei trei experti, cel desemnat de catre instanta si cei doi consilieri.
Revine instantei rolul de a aprecia si de a lua in considerare prioritar, una sau alta dintre cele doua probe egale ca valoare, expertiza si contraexpertiza.
Este dubios cum raportul de expertiza initial a fost modificat in favoare celeilalte parti?
Una dintre parti a facut obiectiuni in nume propriu (nu prin expertul parte ales de ea) in urma carora raportul de expertiza a fost modificat.
Intrebarea este : cine a dispus modificarea raportului , de catre cine a fost modificat raportul , cine a semnat raportul modificat... mistere....
BEJENARU PETRU, Expert judiciar