Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comert cu ridicata?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comert cu ridicata?

Buna ziua. Exista in CAEN mai multe coduri care incep cu denumirea "comert cu ridicata..." Ce inseamna aceasta notiune? Exista vreo normare oficiala a acestei notiuni? E important pentru firma noastra sa avem o explicatie data intr/un act oficial. multumesc
comert cu ridicata = comert en gros, sincer nu stiu daca exista vreo explicatie oficiala a termenului dar am sa caut si am sa revin sa postez
Prin "comert cu ridicata" sau "comert en-gross" se realizeaza vanzarea de marfuri in cantitati mari , spre deosebire de "comertul cu amanuntul" unde vanzarea produselor se face "cu bucata".
In primul caz se folosesc facturi si chitante iar in al 2-lea caz este obligatorie existenta casei de marcat si eliberarea de bonuri fiscale ( la cererea clientului se va intocmi si factura ).
Deseori firmele care practica comertul cu bucata ( cu amanuntul) se aprovizioneaza de la firmele de en-gross, de la firmele de distributie (care fac tot comert cu ridicata), sau de la firmele producatoare(care vand si ele tot cu ridicata).
Vanzarea-cumpararea de produse si marfuri cu ridicata , de la distribuitori sau de la firme producatoare mai au adesea , pe langa factura si contracte, certificate de garantie, de calitate, etc.
Marfurile din reteaua cu amanuntul au aceste documente doar la intrare , nu si la vanzare catre fiecare cumparator.

Apoi prin lege se mai specifica faptul ca nu se practica vanzarea cu ridicata si vanzarea cu amanuntul in aceeasi unitate , aceeasi gestiune.