Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... concedii medicale si pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

concedii medicale si pensia anticipata

buna seara,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
cum afecteaza concediile medicale vechimea in munca?
daca am inteles bine,concediile medicale din perioada 01.04.2001-01.01.2006 se scad din vechime,deci nu constituie stagiu de cotizare.
cum as putea afla informatii despre existenta acestora ?
va multumesc mult
Concediul medical constituie stagiu de cotizare pt. pensie.
Concediu fara plata nu constituie stagiu de cotizare la pensie.
Daca vreti sa aflati de cate zile de concediu medical ati beneficiat, mergeti la casa de pensii cu BI + copie si cereti o adeverinta de stagiu de cotizare.
Gabi50, utilizator
Gasiti raspunsul aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Ceva mi se pare in neregula.
Mi se pare o omisiune.

In articolul 97(1)intra toate literele de la art.49(1)a-f,fara,d)
buna ziua domnule Carp,
multumesc pt.raspunsul la aceasta intrebare si indraznesc sa va intreb daca am inteles bine:concediile medicale din perioada respectiva sa considera stagiu de cotizare numai in cazul pensionarii la limita de varsta si nu si la pensionarea anticipata[cum ar fi situatia mea]?
si abuzez de gentiletea dvs expunandu-va inca odata situatia cu majorarea stagiului pt.anii lucrati in grupa a 2 a :mi-au explicat la casa de pensii la ghiseul de stabilire a pensiilor cum fac dansii calculul-pt. 11 ani de gr a2 a s-ar cuveni 33 luni, dar aceasta cifra se imparte la 12 si rezulta 2,75,deci iau in considerare 2 ani si 7 luni.
va rog mult daca puteti sa ma lamuriti;esta corecta, legala aceasta metoda?
precizez ca am niste probleme de sanatate si am senzatia ca timpul nu prea mai are rabdare cu mine.[aceasta este si explicatia pt. care ma tot incapatinez sa ma grabesc cu aceasta iesire la pensie]
va multumesc din suflet pt. intelegere
La art.49(1) lit.d)se precizeaza ca este stagiu asimilat
La art.97(1)nu se precizeaza cum se calculeaza

Din cele de mai sus eu inteleg ca este o omisiune la art.97(1)in ce priveste art.49(1)lit.d)
Neavand un mod de calcul,eu deduc ca nu intra in calculul punctajului mediu anual,dar intra in total stagiu de cotizare.

33 de luni nu este egal cu 2 ani 7 luni.
Egal 2 ani si 9 luni.
2.75 ani=2ani si 9 luni
Adica 9:12=0,75

Proba din decizie:

21 de ani = 5 ani si 3 luni

www.avocatnet.ro/content/for...
Carp Mircea, utilizator