Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis suspendat

buna ziua.am o problema mare.am depasit un autovehicol pe linia continua.autovehicolul respectiv circula cu o viteza foarte mica si am fost nevoit sa depasesc.am fost oprit de politie si mi s-a suspendat permisul de conducere.as vrea sa contest procesul verbal.in procesul verbal agentul respectiv a scris exact asa: ,,a efectuat manevra de depasire a auto marca ford cu nr de inmatriculare........ trecand peste marcajul linie continua simpla care desparte cele doua sensuri de mers si pe trecerea pentru pietoni marcata si semnalizata corespunzator''. La ,,fapta savarsita este prevazute de:'' a scris art.120/1/i din HG 1391/2006. Am citit respectivul articol si nu prea bate cu ceea ce a scris agentul.Adica ,, Art. 120.(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care
desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere; '' pot face contestatie pe acest motiv?
Puteti contesta acest proces-verbal. Este dreptul dvs. Nu aveti nicio sansa de castig pe acset aspect. Poate mai gasiti altceva. Procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei se bucură de prezumţia de legalitate.