Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

in cazul in care o pers a decedat si i-au rsmas 5 proprietatii si o masina cum se procedeaza ? mama traieste si mai are 3 fratii.A decedat in Italia acum 7 luni, iar mama a suportat toate cheltuielile pt aducerea acasa. certificatul de deces nu a fost inca eliberat, as vrea sa stiu cui revin bunurile. si ce trebuie facut? defuncta nu avea sot si nici copii. mama este mama defunctei cui si ce revine?
dana canaziru, utilizator
in cazul in care defunctul nu are sot supravietuitor si nici descendenti, masa succesorala se imparte intre celelalte clase de mostenitori, ascendentii privilegiati si colateralii privilegiati (adica parintii defunctului si fratii/surorile acestuia). etc. , iar in lipsa acestora vor veni la mostenire clasele III si IV. (in ordine ) - respectiv ascendentii ordinari si colateralii ordinari .
Daca nu a avut sotie si copii, mostenesc parintii 1/2 si fratii 1/2, din tot. La notar, in cazul in care toti mostenitorii sunt de acord.
Ei pot face un partaj imediat dupa sucesiune, si stabilii la cine care imobil ii revine in proprietate exclusiva.
Cheltuielile de inmormantare se pot trece la amsa succesorala, dar ar fi bine ca mostenitorii sa se inteleaga, sa recunoasca cheltuiala respectiva a celui care a facut-o.
Daca nu dezbateti mostenirea prin instanta, si cereti alte cote din masa succesorala.