Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbarea prenumelui din certificatul de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbarea prenumelui din certificatul de nastere

Buna ziua.
Am o fiica plecata in Germania de 8 ani.A plecat cu bursa de studii si a ramas angajata acolo.In certificatul de nastere are prenumele Anca -Maria.Primul pasaport eliberat in Romania a fost Anca Maria fara liniuta intre cele doua prenume.Cu acel pasaport s=a legitimat in Germania peste tot,asa i-a fost facuta angajarea,si toate celelalte acte si contracte.DE atunci a mai schimbat doua pasapoarte care tot fara liniuta la prenume sunt.Acum,dupa atatia ani,cand a vrut sa aplice pentru cetatenia germana,i s-a spus ca nu exista in baza de date,ca nu este considerata aceeasi persoana,etc.I s-a spus ca singura rezolvare ar fi sa-si schimbe prenumele fara liniuta.(schimbare de nume pe cale administrativa).
Ea nu poate veni in tara.Doar sa-mi trimita o procura sa ma ocup eu.Dar nu stiu unde sa merg si cum sa rezolv situatia.
Va rog sa ma indrumati.Va multumesc.
Exista legea 119/1996 rep si HG 64/2011 conform carora ofiterul starii civile elibereaza certificatele cu cratima.
Am inteles.Multumesc.
Art. 24 HG 64/2011
CAPITOLUL II
Inregistrarea actelor de stare civila

SECTIUNEA a 2-a
Inregistrarea actelor de stare civila

Art. 24

Intocmirea actelor de stare civila si inscrierea mentiunilor se fac in limba romana, folosindu-se alfabetul latin, cu respectarea urmatoarelor reguli:

a) rubricile privind numele de familie, prenumele, denumirea localitatii, judetul sau tara si cauza decesului se completeaza cu majuscule, de tipar; daca numele de familie ori prenumele este compus din doua sau mai multe cuvinte, acestea se scriu fara a se desparti prin cratima;

nu,nu mai inteleg nimic...
Aveti dreptate, asa scrie doar ca ulterior si-au dat seama ca este gresita aceasta decizie(se faceau de multe ori confuzii intre nume si prenume mai ales unde acestea coincideau, ex Gheorghe Lazar Alin nu stiai cum e corect Gheorghe-Lazar Alin sau Gheorghe Lazar-Alin sau Popescu Maximilian Alexandru, etc) si au revenit la cratima obligatoriu. Daca acum solicitati un nou certificat acesta va fi eliberat cu cratima.