Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Nume si prenume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Nume si prenume

Sint nascuta in Romania si ma numesc Cristea Monica Elena.Pina de curind eram strigata pe numele de Monica.De 2 ani m-am casatorit in Germania si autoritatile
germane au scris in actul de casatorie prenumele de Monica-Elena cu liniuta intre nume,asa cum este scris in certificatul de nastere.Autoritatile germane nu recunosc faptul caci de fapt sint doua nume, ci un singur nume.Am fost in Romania la starea civila sa obtin un document in care sa specifice caci de fapt sint doua nume si mi s-a spus ca in Romania asa se scrie si nu mi se poate da nici un act in care sa se specifice asa ceva si ca in Romania asa se scrie.De cind sint casatorita tata lumea ma striga Monica Elena.Cum pot dovedi caci de fapt sint doua nume.Cu mult respect, Monica Elena Kneip
pai la dvs, problema e in certificatul de nastere si cf acestuia sunteti monica-elena, cum e si ana-maria, care nu e la fel cu ana maria
cred ca pe cale administrativa va rezolvati problema
www.avocatnet.ro/content/art...

partea grea urmeaza apoi, ca veti schimba toate actele
Prenumele se conidera prenume in totalitatea sa. Adica daca numele e Ion si prenumele Gheorghe Vasile, prenumele in buletin sau alte acte poate aparea ca Gheorghe-Vasile.
Buna ziua !
In primul rand trebuie sa facem distinctie intre nume si prenume .... La dvs. problema , este legata de modul in care a fost inscris in actele de stare civila prenumele .
Conform normelor metodologice de aplicare a legii 119/1996 , privind actele de stare civila , in cazul existentei a doua prenume acestea se despart prin cratima (-) ... in acest conditii certificatul de nastere eliberat este corect intocmit ....
Rectificarea pe cale administrativa a actului de nastere nu are obiect in acest conditii , intrucat certificatul emis de autoritatile romane este corect intocmit ....
Ar trebui sa se verifice legislatia germana (pt a vedea daca este o eroare a acestora sau asa prevede aceasta ) cu privire la completarea certificatului de casatorie ....
Doamna Cristea, sint pe punctul de ma confrunta cu aceeasi problema in Franta, tocmai am primit cetatenia si francezii imi vor elibera un certificat de nastere si restul actelor franceze ... le-am facut un curier in care le-am vorbit despre

Metodologia 1 din 13 octombrie 1997, pentru aplicarea unitara a dispozitiilor Legii nr.
119/1996 cu privire la actele de stare civila
Publicat in Monitorul Oficial nr. 318bis din 19 noiembrie 1997
Emitent: Ministerul de Interne
In conformitate cu prevederile art. 73 din Legea nr. 119/1996 cu privire la actele de stare
civila,

Articolul 24 litera a (dati o cautare pe google)

si sper sa mearga (apar in certificatul de nastere roman oana-mihaela) si am incercat sa le explic ca am doua prenume si nu unul compus.

Daca nu merge, Ambasada sau organele competente romanesti va sint datoare cu o copie de pe aceasta lege pe care sa o traduceti in limba tarii pentru a demonstra debilitatea noastra: faptul de a separa printr-o cratima prenumele in momentul intocmirii certificatului de nastere (legea 119/1996 spune "liniuta orizontala").

Mult succes

ps Metodologia din 26 ianuarie 2011 (Metodologia din 2011)
cu privire la aplicarea unitara a dispozitiilor in materie de stare civila

Publicat in Monitorul Oficial 151 din 2 martie 2011 (M. Of. 151/2011)

Sectiunea a 2-a, Art 24 litera a arata ca s-au trezit si ai nostri (in 2011) si recomanda scrierea mai multor prenume fara a se desparti prin cratima ... ma grabesc si scriu prea repede

bafta