Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua.M-am căsătorit de curând in Germania.Pe ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua.M-am căsătorit de curând in Germania.Pe certificatul ...

Bună ziua.M-am căsătorit de curând in Germania.Pe certificatul de casatorie,prenumele mi-a fost scris fără cratimă(in certificatul de nastere,buletin,etc,figurand cu cratima).
Cand am transcris certificatul in registrul românesc,bineinteles ca mi-a fost trecut prenumele cu acea cratima despartitoare.Intrebarea mea este:pot întâmpina probleme din cauza lipsei cratimei in certificatul eliberat de autoritățile germane??Multumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri!
Nu. Transcrierea s-a facut corect conform Legii 119/1996 cu privire la actele de stare civila. Oricum in tara folositi certificatul romanesc, iar in Germania pe cel strain. Cratima este obligatorie in toate actele romane si e bine venita. Astfel ,,va bat,, toate actele romane, fiind incrisa in toate cu cratima.