Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Transcriere certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Transcriere certificat de nastere

buna ziua,
sintetizez informatiile despre intrebare
-un copil nascut in SUA, deci cetatean american
mama are dubla cetatenie, romana si germana
-transcrierea certificatului de nastere al copilului se poate face si in Romania si in Germania?
Pe langa obligativitate, daca ea exista, ce avantaje aduce aceste inregistrari?
-mentionez ca a fost eliberat pasaportul german ptr copil
casatoria mamei a fost transcrisa in Romania,si nu a avut loc in Germania
va multumesc
-
Da , transcrierea se poate solicita atat in Romania cat si in Germania. Obligativitatea de a solicita transcrierea in termenul de 6 luni de la inregistrarea actului si obtinerea certificatului din strainatate este stipulata in legea 119/1996 republicata, art 63. Amenda este intre 100-200 lei.
Avantajul consta in faptul ca minorul ar putea face dovada cetateniei sale prin certificatul de nastere romanesc si mai mult ar figura in bazele de date.
va multumesc ptr raspuns