avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Transcriere certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Transcriere certificat de nastere

buna ziua,
sintetizez informatiile despre intrebare
-un copil nascut in SUA, deci cetatean american
mama are dubla cetatenie, romana si germana
-transcrierea certificatului de nastere al copilului se poate face si in Romania si in Germania?
Pe langa obligativitate, daca ea exista, ce avantaje aduce aceste inregistrari?
-mentionez ca a fost eliberat pasaportul german ptr copil
casatoria mamei a fost transcrisa in Romania,si nu a avut loc in Germania
va multumesc
-
Cel mai recent răspuns: odishor , utilizator 15:08, 11 Decembrie 2014
Da , transcrierea se poate solicita atat in Romania cat si in Germania. Obligativitatea de a solicita transcrierea in termenul de 6 luni de la inregistrarea actului si obtinerea certificatului din strainatate este stipulata in legea 119/1996 republicata, art 63. Amenda este intre 100-200 lei.
Avantajul consta in faptul ca minorul ar putea face dovada cetateniei sale prin certificatul de nastere romanesc si mai mult ar figura in bazele de date.
va multumesc ptr raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie de stat pentru copii conform legii 61/1993 republicata Lenuta Gemeniuc Lenuta Gemeniuc ALOCATIE DE STAT pentru copii Buna ziua, Va supun atentiei urmatoarea speta: Copil nascut in SUA, cu tatal american si mama romanca, are dreptul la ... (vezi toată discuția)
Dubla cetatenie magdai75 magdai75 Buna ziua. Am o problema si caut rezolvarea, si am dat peste siteul acesta si am zis sa-mi incerc norocul. Sunt o romanca cu dubla cetatenie ... (vezi toată discuția)
Cetatenie americanã Kiada18 Kiada18 Buna ziua, Tatal copilului meu, cetățean american dorește ca fiul nostru sa aiba si cetatenie americană. In condițiile in care noi suntem ... (vezi toată discuția)