Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare ONG Angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare ONG Angajat

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire deoarece in legea 32/1994 nu este evidentiat acest punct.
O societate poate sponsorizare ONG-ul unui angajat? Mentionez ca angajatul conduce ONG-ul din noiembrie 2008, acesta desfasurand activitate sportiva, mai exact antreneaza copii pentru gimnastica.

Multumesc frumos,

O zi cu spor
Georgiana F.
GeorgianaF, utilizator
Da. Puteti sa incheiati contract de sponsorizare intre firma platitoare de impozit pe profit si ong si sa virati banii pana pe 31 decembrie 2014 in contul bancar sau in numerar.
Si salariatii firmei pot directiona 2% din impozitul pe venitul sub forma de salariu prin formularul 230 catre ong in prima parte a anului viitor, pana pe 25 mai.
Multumesc frumos pentru raspuns,

O zi frumoasa,
Georgiana F.