Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decizie repatriere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decizie repatriere copil

Buna seara!

La o decizie data de un tribunal din Franta, pentru repatrierea fiului meu, pentru a fi pusa imediat in executare...se poate face apel de catre parintele care l a retinut acolo?
Procesul a avut loc in functie de Codul civil roman si Conventia de la Haga.

Pour l'heure, Monsieur V.... a décidé de faire appel de la décision. Comme cette décision ordonne un retour IMMEDIAT avec une demande d'exécution immédiate, l'appel ne fait pas obstacle au retour...mais je suis entrain de vérifier tout cela donc pas d'effusion de joie trop hative....e doamna avocat din Franta.

Multumesc de raspuns!

Anda43, utilizator
este frumos ca prezumati ca toti vorbim fluent limba franceza......:)

da. poate face apel. insa asa cum va scrie si avocat hotararea este executorie de la fond, insa implica anumite riscuri