Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Invatator amenintat de tatal copilului
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Invatator amenintat de tatal copilului

Am un elev in clasa pregatitoare suspect de ADHD. Am cautat sa-i acord o atentie sporita atat in timpul orelor cat si in pauzele dintre ore si am sugerat mamei sa duca copilul la consult psihologul scolii, care a si confirmat diagnosticul (a aflat ulterior ca si educatoarea stia de aceasta stare ).
Am vorbit cu profesorul de sprijin repartizat la scoala noastra de catre CJRAE care mi-a dat formularele pe care parintii copilului trebuie sa le completeze si sa le depuna la sediul CJRAE pentru a putea elabora o curricula adaptata.
Am fost sunata de catre tatal copilului care nu accepta ca ar fi vreo problema medicala si m-a amenintat ca va chema televiziunea, ca insist prea mult (cu educarea copilului sau?!) s.a.
Avand in vedere contextul creat de amenintarile tatalui si de faptul ca la o clasa de 32 de copii nu pot sa ma ocup de el cum o solicita starea lui, vreau sa stiu care este cale legala pentru a-l muta la o alta clasa(scoala)?
Daca sunteti invatator, d-voastra ar trebui sa depuneti la registratura unitatii un mic memoriu catre directiune care sa prezinte aspectele sesizate de d-voastra, cat si solicitarea de a fi scos din clasa din motivele prezentate. Acest memoriu va avea stampila de inregstrare si nu are cum sa dispara la cos. Mai departe e responsabilitatea directorului.
Eu una as depune acelasi memoriu si la Inspectorat.
Parintele daca e idiot nu va priveste.