Forum Discuţii juridice Executare silită Executare Mobila - Sfat
Discuție deschisă în Executare silită

Executare Mobila - Sfat

Buna ziua,

In urma cu 7 Ani tatal meu a decedat si prin succesiune apartamentul a fost lasat 25 % mamei 75% mie.

Maica-mea a facut niste prostii , prin faptul ca i-a golit un card de credit si apoi a facut un imprumut in Banca pentru pomana lui.

Dupa 7 ani primesc la apartament o scrisoare pe care scria Executare Mobila pe numele mamei mele.

Ce pot face in acest caz?

Am fost sfatuit :

1. Sa discut cu Ex jud.sa ajung la o intelegere sa platesc in Rate suma ...
2. Maica-mea sa treaca tot ce are in proprietate pe numele meu - sa le vanda in fata unui Notar cu Martor - ca apoi sa nu aiba pe ce sa ii puna sechestru.

Sigur, Optiunea 2 parca suna mai bine, dar ce se intampla dupa ce mama nu va mai fi?
Banuiesc ca toate datoriile ei vor fi transferate la mine? Asa merge treaba asta?
Multumesc
Dupa ce mama dvs nu va mai fi datoriile dansei nu vor trece catre dvs decat daca veti dori. Puteti sa nu acceptati o mostenire. In principiu o mostenire se accepta sau se refuza in intregime. Cu alte cuvinte nu puteti sa acceptati eventualele bunuri si sa refuzati datoriile. Dar daca mostenirea este compusa numai din datorii o puteti refuza iar datoriile se sterg. Nu puteti fi urmarit pentru datoriile facute de altcineva.
Cam de cat timp nu s-a mai platit la cardul de credit si la creditul "pentru pomana" ?
(am mai auzit de credit pentru investitii, pentru dezvoltare, pentru activitate curenta ... insa "pentru pomana" ... niciodata :-) )
Sunt 3 ani de la ultimele plati facute ? Poate puteti invoca prescriptia ...Sper ...
cristi111us, utilizator