Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea

buna ziua.tatal mea a decedat acum 2 luni,iar in urma decesului a lasat 2 credite la o societate nebancara< unul e card de credit,iar celalalt e card de nevoi personale>.aceste 2 credite le a facut fara a avea vreun girant sau vreo garantie.cei de la banca trimit acum mostenitorilor<care inca nu se cunosc,deoarece succesiunea nu am facut_o> ca executa mostenitorii.pot sa ne faca executare silita?precizez ca unul dintre credite,cel ptr card are precizarea in contrac ca la decesul detinatorului de card contractul se incheie.inca o mentiune:tatal meu nu platea la timp acele credite si i a facut oprire pe salariu.spuneti mi,va rog, ce e de facut?e bine sa fac succesiunea sau inca nu?
Mostenirea consta in active si pasive. In situatia dvs aveti 4 posibilitati de acceptare sau refuzare a mostenirii:

1: Acceptati mostenirea sub beneficiu de inventar prin declaratie autentica. Asta insemnând ca veti plati datoriile in limita activelor tatalui. Banca putand sa execute doar bunurile lasate mostenire de tata.
2: Acceptati expres sau tacit mostenirea, caz in care mostenirea se comaseaza cu bunurile dvs iar banca va putea sa va execute inclusiv bunurile dvs. NERECOMANDAT!
3: Refuzati mostenirea prin declaratie autentica. Este recomandată doar in cazul in care pasivele depasesc activele.
4: Nu faceti nimic si asteptati termenul de 6 luni dupa care veti fi declarat străin de succesiune.

Aveti la dispozitie 6 luni de la deces pentru a accepta sub o forma sau alta ori pentru a refuza mostenire.

Primul pas este acceptarea/refuzarea mostenirii, dupa acest pas puteti face dezbaterea succesiunii.
singura mostenire pe care el a lasat_o este apartametul in care locuieste mama acum.numai ca acest apartament este ipotecat la o alta banca.daca este ipotecat mi o poate lua acesta societate nebancare?deja au trecut 2 luni de cand el a murit si daca eu nu fac succesiunea pana trec cele 6 luni,spuneti mi va rog,cum pot stabili ei mostenitorii?precizez faptul ca pana ca tata sa decedeze incepuse executarea silita impotriva lui.
Mama deci locuieste in apartament, asta inseamna acceptare tacita a mostenirii de catre dansa.

Executarea silita continua impotriva mostenitorilor.

AR FI INDICAT SA MERGEM SA FACEM SUCCESIUNEA?DACA SI SORA MEA LOCUIESTE IN APARTAMENT SI EA TREBUIE SA PLATEASCA DATORIILE?
AR FI BINE CA SA FACEM SUCCESIUNEA SI NOI FETELE SA RENUNTAM LA MOSTENIRE <APARTAMENTUL>IN FAVOAREA MAMEI,EA AVAND ACEST APRATAMENT IPOTECAT? AR MAI PUTEA BANCA SA L MAI IA?
Mostenitori sunteti cele doua fete si mama dvs. Sa stiti ca succesiunea o poate descried si societatea de la care tatal dvs s a imorumutat, deoarece este parte interesata, este creditor al mostenirii. Creditorii se vor indestula pt a acoperi creantele.avand in vedere ca banca are ipoteca ca garantie reala imobiliara, va poate executa ca mostenitori cu intaietate fat a de ceilalti creditori care sunt chirografari, adica au un drept de gaj general.
Acceptati succesiunea atat dvs cat si sora si mama sub beneficiu de inventar. Asa nu rasp cu patrimoniul dvs ci in limitele activului mostenirii. Aceasta se face in forma autentica la notarul public din circumscriptia judicatoriei unde defunctul si a avut ultimul domiciliu. Apoi se va face un inventar al succesiunii unde se va mentiona si pasivul succesiunii, dupa incheierea I ventarului aveti 30 de zile in care puteti accept sau renunta. Daca apartamentul era bun comun cu mama dvs aceasta este proprietara a 1/2 din apartament, insa daca tatal dvs l a ipotecat a trebuit sa aiba si acordul dansei, altfel nu putea sa l ipotecheze.