Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... accident mortal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

accident mortal

daca in cazul accidentului mortal ce articol de lege prevede ca au dreptul la despagubiri materiale , mama si fratii decedatului
Cred ca aveti in vedere de fapt despagubirile morale si nu materiale, care se pot acorda descendentilor, ascendentilor, precum si fratilor si surorilor, in temeiul art. 1391 noul Cod civil.

Despagubiri materiale se pot acorda in temeiul art. 1390, dar numai celor carora victima le presta intretinere.
Avocat Paula Alina Lupu, Avocat
Din dispozitiile art. 3 si 9 din Legea nr.136/1995 rezulta ca dreptul persoanelor prejudiciate – parti civile – se naste in momentul producerii evenimentului rutier, adica din momentul riscului asigurat. Tertul prejudiciat are o actiune directa impotriva asiguratorului, in baza contractului de asigurare, care, pe de o parte, este o stipulatie pentu altul, producandu-si efectele in beneficiul unei terte persoane, iar pe de alta parte, transfera raspunderea juridica civila din persoana asiguratului in persoana asiguratorului.