Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cetatean NON UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cetatean NON UE

Am o intrebare, care sunt pasii ce trebuie urmati urmare a casatoriei oficiate la misiunea diplomatica romaneasca intre un cetatean roman si un cetatean egiptean, in vederea obitinerii vizei pentru Romania.
Va multumesc
Trebuie sa se depuna actele necesare obtinerii vizei de intrare in tara.
Cetatenilor straini li se permite intrarea in Romania in conditiile prevazute de O.G. nr. 194/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, daca:
a) poseda un document valabil de trecere a frontierei de stat, care este acceptat de statul roman;
Valabilitatea documentului de calatorie in care urmeaza sa fie aplicata viza trebuie sa depaseasca valabilitatea vizei solicitate cu cel putin 6 luni.
b) poseda viza romana sau poseda permis de sedere valabil, daca prin intelegeri internationale nu s-a stabilit altfel;
c) prezinta documente care justifica scopul si conditiile sederii lor si care fac dovada existentei unor mijloace corespunzatoare atat pentru intretinere pe perioada sederii, cat si pentru intoarcerea in tara de origine sau pentru tranzitul catre alt stat in care exista siguranta ca li se va permite intrarea;
d) prezinta garantii ca li se va permite intrarea pe teritoriul statului de destinatie sau ca vor parasi teritoriul Romaniei, in cazul strainilor aflati in tranzit;
e) nu sunt inclusi in categoria strainilor impotriva carora s-a instituit masura interzicerii intrarii in Romania sau care au fost declarati indezirabili;
f) nu au incalcat anterior, in mod nejustificat, scopul declarat la obtinerea vizei sau, dupa caz, la intrarea pe teritoriul Romaniei ori nu au incercat sa treaca frontiera Romaniei cu documente false;
g) pe numele lor nu au fost introduse alerte in Sistemul Informatic Schengen in scopul refuzarii intrarii;
h) nu prezinta un pericol pentru apararea si siguranta nationala, ordinea, sanatatea ori morala publica.

Cetatenilor straini - membri de familie ai cetatenilor romani, precum si strainilor titulari ai unui drept de sedere permanenta pe teritoriul statelor membre ale Uniunii Europene li se permite intrarea pe teritoriul Romaniei, fara indeplinirea conditiilor stipulate la punctele c) si d).
freeelis a scris:

Trebuie sa se depuna actele necesare obtinerii vizei de intrare in tara.
Cetatenilor straini li se permite intrarea in Romania in conditiile prevazute de O.G. nr. 194/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, daca:
a) poseda un document valabil de trecere a frontierei de stat, care este acceptat de statul roman;
Valabilitatea documentului de calatorie in care urmeaza sa fie aplicata viza trebuie sa depaseasca valabilitatea vizei solicitate cu cel putin 6 luni.
b) poseda viza romana sau poseda permis de sedere valabil, daca prin intelegeri internationale nu s-a stabilit altfel;
c) prezinta documente care justifica scopul si conditiile sederii lor si care fac dovada existentei unor mijloace corespunzatoare atat pentru intretinere pe perioada sederii, cat si pentru intoarcerea in tara de origine sau pentru tranzitul catre alt stat in care exista siguranta ca li se va permite intrarea;
d) prezinta garantii ca li se va permite intrarea pe teritoriul statului de destinatie sau ca vor parasi teritoriul Romaniei, in cazul strainilor aflati in tranzit;
e) nu sunt inclusi in categoria strainilor impotriva carora s-a instituit masura interzicerii intrarii in Romania sau care au fost declarati indezirabili;
f) nu au incalcat anterior, in mod nejustificat, scopul declarat la obtinerea vizei sau, dupa caz, la intrarea pe teritoriul Romaniei ori nu au incercat sa treaca frontiera Romaniei cu documente false;
g) pe numele lor nu au fost introduse alerte in Sistemul Informatic Schengen in scopul refuzarii intrarii;
h) nu prezinta un pericol pentru apararea si siguranta nationala, ordinea, sanatatea ori morala publica.

Cetatenilor straini - membri de familie ai cetatenilor romani, precum si strainilor titulari ai unui drept de sedere permanenta pe teritoriul statelor membre ale Uniunii Europene li se permite intrarea pe teritoriul Romaniei, fara indeplinirea conditiilor stipulate la punctele c) si d).

Exact asta era intrebarea. Ce trebuie facut pentru a putea obtine viza de intrare in tara. Indeplinim toate conditiile enumerate mai sus, dar nu stiu unde ar trebui sa ma adresez pentru a demara procedura de obtinere a vizei.
La Ambasada sau Consulatul Romaniei din tara de domiciliu.
Buna ziua! Sunt membra a unui ONG,o organizatie studenteasca internationala. Noi avem un proiect de resurse umane, aducem tineri din afara pe piata de munca romaneasca. Am de facut un research pe parte de viza si nu ma prea descurc. Ideea este ca trebuie sa aflu ce acte sunt necesare cetatenilor straini pentru a intra in Romania.Ma puteti ajuta,va rog?
Gasiti detalii pe link-urile de mai jos , si anume:
Cum se acordă viza română de scurtă şedere şi de ce documente sunt nevoie în cazul în care unui cetăţean al unui stat care NU figurează pe lista statelor ai căror cetăţeni pot solicita viza numai în baza unei invitaţii avizată de Ministerul Internelor şi Reformei Administrative /Oficiul Român pentru Imigrări.
[ link extern ]

Cum se acordă viza română de scurtă şedere şi de ce documente sunt nevoie în cazul în care unui cetăţean al unui stat care figurează pe lista statelor ai căror cetăţeni pot solicita viza numai în baza unei invitaţii avizată de Ministerul Internelor şi Reformei Administrative/Oficiul Român pentru Imigrări.
[ link extern ]