Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu am depus intampinare- care sunt consecintele?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu am depus intampinare- care sunt consecintele?

Am fost cemata in judecata intr-n proces civil si nu am depus intimpinare . A trecut termenul...Este grav ? Ma mai pot apara ?Un avocat eventual ar mai avea ce sa faca fara caesta intimpinare ?
draga loco e nasol

eu as solicita decaderea dvs...ca neglijenta ce sunteti
Sancțiunea pentru nedepunerea întâmpinării în termenul fixat de instanță este decăderea din dreptul de a mai propune probe și de a mai invoca excepții care nu sunt de ordine publică. Asta nu înseamnă că nu vă mai puteți apăra. Apărări scrise puteți să depuneți pe tot parcursul procesului.
Adica...m-am ars ! Adica ma duc pe post de spectatoare la asasinarea mea ??
ContSters337674, utilizator
Puteți încerca să depuneți întâmpinare și acum, dar dacă partea advresă are avocat, o să solicite decăderea dvs. din dreptul de a mai propune probe și de a mai invoca excepții care nu sunt de ordine publică.
da am intels ...nu ma mai chinui...am gresit , platesc