Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri deportati 1952 in Bicaz
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri deportati 1952 in Bicaz

buna ziua as vrea sama ajutati cu o antrebare an 1952 faliea mea a fost deportata an bicaz cu domiciliu fortat parinti mei dintre care si fratele care doar 4 luni dupa 6 luni fratele a decedat din cauza conditiilor mizerabile eu nu aveam actele necesare pt a dovedi an istanta pana an prezent am am decesul fratelui care arata ca fratele a decedat an bicaz 1952 am facut demersuri de nenumarate ori pela toate institutile antrun final abiea acum o luna de zile am primit raspun dela c.n.s.a.s. precum ca familiea mea a fost deportata si cu fratele care a decedat.am primit documentele care face dovada . acum va rog sama ajutati cu raspun eu ca mostenitor pot sa mai deschid actiune pt despagubiri an numele familiei mele . astept raspuns va multumesc.
Din păcate, la acest moment nu mai puteti introduce o acțiune in acest sens ptr ca a fost declarată neconstituțională respectiva lege ( Legea 221/2009). Este vorba de dispozițiile art.5(1) lit.a din Legea 221/2009, care atat in forma nemodificata, cat si art.1 pct.1 din OUG 62/2010 care a modificat acest articol, au fost declarate neconstitutionale prin deciziile nr.1354/20.10.2010 si 1358/21.10.2010 pronuntate de Curtea Constitutionala, acestea fiind publicate in Monitorul Oficial al Romaniei din 15.11.2010.
petrepetrica a scris:

buna ziua as vrea sama ajutati cu o antrebare an 1952 faliea mea a fost deportata an bicaz cu domiciliu fortat parinti mei dintre care si fratele care doar 4 luni dupa 6 luni fratele a decedat din cauza conditiilor mizerabile eu nu aveam actele necesare pt a dovedi an istanta pana an prezent am am decesul fratelui care arata ca fratele a decedat an bicaz 1952 am facut demersuri de nenumarate ori pela toate institutile antrun final abiea acum o luna de zile am primit raspun dela c.n.s.a.s. precum ca familiea mea a fost deportata si cu fratele care a decedat.am primit documentele care face dovada . acum va rog sama ajutati cu raspun eu ca mostenitor pot sa mai deschid actiune pt despagubiri an numele familiei mele . astept raspuns va multumesc.

va multumesc cu respect doamna avocat vas ruga samai ma ajutati cun singur familiea mea amai fost deportati an trsnistriea rusiea an ani 1941 1942 parinti mei aveau varsta antre 6 si 7 nascuti an 1933 dar aces lucru nul pot dovedi cu acte . va rog daca se poate sami mai dati un raspuns . va multumesc cu stima.