Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adnotari codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adnotari codul muncii

Are cineva cont profesional la codulmuncii.ro, unde sunt disponibile adnotarile?
Ma intereseaza textul a 4 adnotari, la articolul 251:

Adnotarea 5 Pentru asigurarea dreptului la aparare al salariatului, este necesar ca descrierea faptei sa figureze nu numai in cuprinsul deciziei de sanctionare disciplinara, ci, deopotriva, in cuprinsul convocarii pentru cercetarea disciplinara.........................

Adnotarea 8 Cercetarea disciplinara prealabila este obligatorie chiar si atunci cand salariatul nu se prezinta la convocare, ceea ce inseamna ca art. 251 alin. (3) C. muncii trebuie interpretat in sensul ca...........

Adnotarea 26 Dacă absenţa salariatului la cercetarea prealabilă se întemeiază pe un motiv obiectiv angajatorul nu poate dispune sancţionarea sa disciplinară. Sfera noţiunii de motive obiective este mai largă decât ce.......

Adnotarea 40 Neindeplinirea de catre angajator a formalitatilor prevazute de Contractul colectiv de munca privitoare la efectuarea cercetarii disciplinare prealabile echivaleaza cu lipsa cercetarii si atrage, prin urmare, sanctiunea nulitatii absolute a......

Imi trebuie neaparat sa aduc practicile respective la termenul de marti... si chiar nu as vrea sa cumpar un cont profesional, de 620 lei, doar pentru aceste 4 texte !!
As fi extraordinar de recunoscator daca mi le-ar putea cineva obtine...
O parte din ele vi le-am trimis prin intermediul mesageriei private.
Multumesc mult. Sunt nerabdator si dupa celelalte!!