Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie conditionata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie conditionata

Buna ziua tuturor!

Din pacate trebuie in continuare sa cer opinia unor specialisti.....ca asa-i daca iti faci o suma si vrei sa-ti ajuti fiul.....

Nora insista sa fie co-proprietara la o casa pe care am construit-o pentru ei, dar eu nu vreau sa aiba niciun drept asupra acesteia....dandu-le pana acum drept de locuire...

Intrebarea mea este - si multumesc mult tuturor celor care imi vor da sfaturi - urmatoarea:
Am dona, impreuna cu sotia, casa catre fiul meu, dar numai in urmatoarele conditii:
- fiul renunta la eventuala mostenire in cazul decesului meu sau al sotiei, urmand a mosteni numai dupa decesul amandurora (trist de tot...)
- nu va putea instraina proprietatea timp de 25 de ani de la donatie fara acordul amandurora sau al \"supravietuitorului\", fiul fiind foarte influentabil....
- putem pune o conditie de intretinere, bineinteles in cazul extrem in care noi sau unul dintre \"suprevietuitori\" va avea nevoie?

Bineinteles ma voi adresa unui Birou Notarial, dar vreau sa stiu "dinainte" daca - macar - teoretic e posibila o asemenea constructie...

Multumesc din nou pentru ajutorul Dvs!
-
Retardila, utilizator
Nu prea puteti sa faceti o donație in aceste conditii.

Art. 1015 NCC

Principiul irevocabilităţii
(1) Donaţia nu este valabilă atunci când cuprinde clauze ce permit donatorului să o revoce prin voinţa sa.
(2) Astfel, este lovită de nulitate absolută donaţia care:
a) este afectată de o condiţie a cărei realizare depinde exclusiv de voinţa donatorului;
b) impune donatarului plata datoriilor pe care donatorul le-ar contracta în viitor, dacă valoarea maximă a acestora nu este determinată în contractul de donaţie;
c) conferă donatorului dreptul de a denunţa unilateral contractul;
d) permite donatorului să dispună în viitor de bunul donat, chiar dacă donatorul moare fără să fi dispus de acel bun. Dacă dreptul de a dispune vizează doar o parte din bunurile donate, nulitatea operează numai în privinţa acestei părţi.
Eu doresc NUMAI sa nu se poate vinda casa in urmatorii 25 de ani.....fara acordul nostru....sau al unuia dintre noi...
Daca cel care primeste donatia accepta de bunavoie conditia aceasta si renuntarea la mostenire (in "prima faza^) nu se poate face?

casa e lipsita de orice sarcini...
Retardila, utilizator
Nu prea sunt acasa in domeniu - normal, ca altfel nu va rugam sa-mi dati sfaturi - dar nu ar fi o solutie un "Contract de cesiune"?
eu am inteles
aveti firma aveti bani dar nu va place nora
el, copilul VA SEAMANA si face ce vrea..o place si dvs cautati o solutie sa-l driblati ..pe copil:D
Da, am firma, am facut niste bani si nu-mi plac pretentiile norei....
I-ati da Dvs. cuiva \"averea\" Dvs? Nu vreau sa driblez \"copiii\", ei oricum beneficiaza de drept de utilizare nelimitat, vreau sa-mi pun la adapost copilul si nepotica din punct de vedere al proprietatii pentru viitor, toate astea PE BANII MUNCITI DE MINE....
Ati inteles oareceva?
Admin, administrator