Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutoare umanitare ue
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutoare umanitare ue

sunt somer indemnizat de pe data de 8 sep 2014 cu un somaj de 398 lei.pot beneficia de acel tichet pentru ajutoare?daca da de unde sa iau tichetul?
Ajutoarele alimentare de la Uniunea Europeană pentru persoane defavorizate vor putea fi ridicate de la centrele desemnate de primării.
Alimentele se predau de la centrele desemnate de primării, pe baza cuponului nominal şi a buletinului de identitate.

Tichetele vor fi distribuite prin Poştă.

Potrivit H.G. nr. 799, din 19 septembrie 2014, pot primi ajutoare alimentare cei care se încadreazã în urmãtoarele categorii:
- familii si persoane singure cãrora le este stabilit dreptul la un venit minim garantat, conform Legii nr. 416/2001;
- familii beneficiare de alocatie acordatã în baza Legii nr. 277/2010;
- somerii cu o indemnizatie de somaj de pânã la 400 de lei;
....
asta stiam,doar ca nu este specificata data la care se ia in considerare.de exemplu anul trecut au beneficiat acele persoane care erau in somaj la data de 31 mai.nu stiu anul acesta care este data.
Nu cred ca mai conteaza data, intrucat se întocmesc listele suplimentare în condiţiile prevăzute la art. 5 alin. (2) din hotărâre.