Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se poate sponsoriza o persoana fizica?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se poate sponsoriza o persoana fizica?

Vreau sa sustin un spectacol si am nevoie de sponsorizari, dar nu stiu daca o persoana fizice poate fi sponsorizata.
Spectacol cultural? Va poate recunoaste cineva activitatea?

Art. 4. — (1) Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara sau urmeaza sa
desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific—
cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei
drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului,
social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere,
restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice;
b) institutiile si autoritatile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice,
pentru activitatile prevazute la lit. a);
c) de asemenea, pot fi sponsorizate, in conditiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale
organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum si carti ori publicatii din domeniile
definite la lit. a);
d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania, a carei activitate intr-unul dintre domeniile
prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre
o institutie publica, ce activeaza constant in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.