avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cabinet individual de psihologie (PFI) poate primi ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cabinet individual de psihologie (PFI) poate primi sponsorizari si donatii?

Buna ziua!

Un cabinet individual de psihologie (PFI) poate primi sponsorizari si donatii?

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:14, 11 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sponsorizari NU . Donatii da.
Beneficiarii sponsorizarii sunt cf legii :

" (1) Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
a) orice persoană juridică fără scop lucrativ, care desfășoară în România sau urmează sa desfășoare o activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învățământ, științific - cercetare fundamentală și aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protecției drepturilor omului, medico-sanitar, de asistența și servicii sociale, de protecția mediului, social și comunitar, de reprezentare a asociațiilor profesionale, precum și de întreținere, restaurare, conservare și punere în valoare a monumentelor istorice;
-----------------

b) instituțiile și autoritățile publice, inclusiv organele de specialitate ale administrației publice, pentru activitățile prevăzute la lit. a);

c) de asemenea, pot fi sponsorizate, în condițiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum și cărți ori publicații din domeniile definite la lit. a);

d) orice persoană fizica cu domiciliul în România a carei activitate în unul dintre domeniile prevăzute la lit. a) este recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituție publică ce activează în domeniul pentru care se solicita sponsorizarea. "

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate sponsoriza o persoana fizica? Cornelus11 Cornelus11 Vreau sa sustin un spectacol si am nevoie de sponsorizari, dar nu stiu daca o persoana fizice poate fi sponsorizata. (vezi toată discuția)
Donatie reprooradea reprooradea SPUNETI-MI VA ROG , EU , CA SOCIETATE COMERCIALA POT DONA OFICIAL CEVA UNEI ASOCIATII DE LOCATARI CEVA SI SA-MI REDUC CU VALOAREA ACESTEIA IMPOZITUL MEU PE ... (vezi toată discuția)
O persoană fizică poate primi sponsorizare? lacraelena lacraelena Bună ziua. O persoană fizică poate primi sponsorizare pentru publicarea unei cărți de la o firmă? Chiar dacă persoana este pensionată medicat, grad I ... (vezi toată discuția)