Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

As dori sa imi dau demisia la zi de la firma la care lucrez. Patronul imi cere sa merg in preaviz chiar daca m a pus sa predau tot echipamentul de protectie. De asemenea nu am fost platit la timp si mi sa mai retinut din bani. Intrebarea mea este: pot refuza preavizul? E in regula din punct de vedere legal daca nu ma mai prezint la servici.
Sintagma "demisie la zi" nu exista in Codul Muncii. Fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor , fie prin demisie.

In prima situatie , nu se acorda preaviz.
In cea de-a doua situatie, demisie poate fi cu sau fara preaviz. Regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii. Prin exceptie, contractul individual de munca poate inceta prin demisie fara preaviz , numai daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca (art.81 alin.8 C.mun.).

De asemenea, angajatorul are posibilitatea de a renunta total sau partial la termenul de preaviz (art.81 alin.7 C.mun.).

Absenta nemotivata de la locul de munca a salariatului poate atrage sanctionarea acestuia disciplinara, inclusiv prin desfacerea c.i.m.

Neplata drepturilor salariale constituie un motiv de a demisia fara preaviz.
Cornel Vasile, Consilier juridic