Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma suspendata cu un proces pierdut
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma suspendata cu un proces pierdut

Buna ziua! Este cazul unei firme cu activitatea suspendata din septembrie 2012, pe o durata de 3 ani. Sentinta procesului a fost data in luna mai 2013, iar firma este obligata sa plateasca datorii catre o alta firma. Procesul a fost pierdut dintr-o prostie, pentru ca firma care trebuie sa plateasca nu este vinovata, dar asta e justitita. Mentionez ca firma care a pierdut procesul nu va mai continua activitatea (nu mai are activitate din 2008), chiar dupa ce expira perioada de suspendare si de asemenea nu are datorii la stat. Care sunt posibilele scenarii dupa ce expira cei 3 ani de suspendare? Banuiesc ca firma creditoare va dori sa isi recupereze datoria, dar cum firma "vinovata" nu are activitate, de unde bani? Se poate inchide firma, daca este datoare la alta firma? Este insolventa o varianta? In ce masura poate fi tras administratorul firmei "vinovate" la raspundere, adica executat silit? Ce solutie recomandati firmei datoare? Va multumesc anticipat!
Pe perioada suspendarii societatea nu poate efectua operatiuni financiare, de orice natura ar fi ele. Dupa ce expira aceasta perioada, datoria devine scadenta, urmand a fi inregistrata ca atare in contabilitate.
Restul tine de procedura insolventei. Si de intentia administratorului de a plati datoriile, daca e de unde. NU stiu ce e in bilantul acelei firme ca sa pot spune.
Raspunderea administratorului poate fi atrasa doar in cazul procedurii insolventei la sesizarea unui lichidator sau judecator sindic daca exista prejudicii aparute in urma comiterii unor infractiuni economice. Nu e cazul aici.
Sincer nu vad cum ar putea cineva sa-si recupereze creanta daca in activ nu exista nimic.