Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

dosar penal

Va rog sa-mi spuna cineva cum sa procedez sa informez parchetul ca intr-un dosar sunt acte false, cum se procedeaza pentru a sesiza parchetul si daca pot sa fac eu acest denunt,si daca poate cineva sa-mi trimita model de cerere pentru sesizarea parchetului.Va multumesc
Mergeti la politie si va ajuta ei daca va vor crede.
Cei de la politie sint pe o mana cu invinuitii,as dori sa va intreb pot face sesizare si sa trimit probele din dosar celor de la ministerul administratiei si internelor(MAI) ,sau la DNA,m-ar ajuta cu ceva?Va multumesc
De la parchet se trimite la politie dosarul.
Nu conteaza unde depuneti plangerea...
Eu v-am intrebat daca mar ajuta sa fac sesizare la MAI Sau DNA,ptr ca daca fac sesizare la MAI si DNA aceste institutii ar cunoaste cazul ca leas trimite si dosarul cu probele concrete cind fac aceasta sesizarea ,stiu ca le trimite tot la politie aceste sesizari,dar ei urmaresc cazul cum se deruleaza investigatiile.Va multumesc
Ancheta se face de politie care este organul competent.
Tot la politie ajunge dosarul oriunde ilndepuneti.
Nu ati inteles...