Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecare dosar fara citarea reclamantului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecare dosar fara citarea reclamantului

Buna seara,
Un dosar avand ca obiect Fond Funciar - nulitate absoluta a unui titlu de proprietate.
1 - S-au emis citatii pentru primul termen - unde,avocatul unei parti a solicitat amanare,nefiind in localitate.
2 - Apoi,din oficiu,in camera de consiliu,fara citarea partilor,se schimba completul de judecata (primul fiind desfiintat) si se fixeaza un alt termen decat cel stiut de parti.Bineinteles,s-a dispus si citarea partilor pentru noul termen.
3 - Toate partile - mai putin reclamantul - se citeaza.
4 - La urmatorul termen,se amana cauza pt. lipsa procedura.
5 - Reclamantul nu a fost citat nici acum,insa celelalte parti au fost citate !!!
6 - La urmatorul termen (de care reclamantul nu avea habar) se lasa cauza in pronuntare.
7 - In mai putin de 14 zile,se redacteaza sentinta,unde se mentioneaza ca procedura de citare este legala (cu toate ca citarea cu reclamantul nu s-a facut).
Reclamantul merge la oficiul postal si cere sa i se comunice daca,a primit vreo corespondenta de la Judecatorie,in perioada dintre termene.
Oficiul Postal ii emite o adresa oficiala,prin care i se comunica faptul ca,in perioada respectiva,nu a sosit nici un fel de corespondenta de la Judecatorie,pe numele sau.
Deci,dovada ca nu a fost citat.

Intrebare: In acest caz,instanta a lasat cauza in pronuntare in mod legal ?
Reclamantul are drept la recurs. Este acesta un motiv de recurs ? Se mai poate trimite cauza spre rejudecare,dat fiind ca reclamantul,nefiind citat,nu si-a putut sustine cauza ?
Cum ar trebui procedat in acest caz ?
Va multumesc.
Recurs evident.
Se respinge recursul, mai are si calea extraordinara a contestatiei in anulare.
Da,recurs.
Dar eu intrebam cat de legala este pronuntarea instantei,fara ca reclamantul sa fie citat,avand in vedere ca tot instanta a schimbat completul de judecata,a fixat un alt termen decat cel stiut de parti si nu a citat reclamantul,pentru a sti când este fixat noul termen de judecata.
Culmea e,ca la urmatorul termen dupa schimbarea termenului initial,instanta a constatat ca procedura de citare nu s-a realizat si a amanat cauza pentru "lipsa procedura" insa nici dupa acesta amanare,reclamantul nu a fost citat. Se pare ca undeva este ceva in neregula,intrucat instanta nu avea dreptul sa judece o cauza,fara ca procedura de citare cu toate partile,sa fie realizata.
Culmea e,ca celelalte parti,au fost citate.
Cum o fi fost posibil sa se omita citarea reclamantului ?
(Reclamantul are cca.80 ani si trebuia sa-si sustina cauza)
Stie cineva ce trebuie facut ? Cum se poate motiva recursul,in aceasta situatie ?
Va multumesc.