avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... criteriu repartizare: pierderi apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

criteriu repartizare: pierderi apa

Va rog sa ma lamuriti, daca exista o reglementare care sa fie unica : pe cota indiviza sau pe nr. persoane sau in mod egal-am vazut toate aceste modalitati. va multumesc. La noi se schimba lunar, pt. aprilie se calculeaza "conform Opaina", (asa zice cel care face lista) pe suprafata indiviza. Multumesc.
Nu exista o "reglementare unica" pentru repartizarea diferentelor sau pierderilor de apa . Legea este permisiva si normele ne indruma dar modalitatea practica o adopta comitetul executiv. In cadrul adunarii generale se poate adopta o hotarare cu privire la modul de repartizare a diferentelor sau pierderilor de apa si aceasta nu o poate schimba de la luna la luna cine si cum vrea . Daca asociatia nu a stabilit pana acum o modalitate de rezolvare , rezolvati-o la prima adunare generala. Pana atunci decide comitetul. Nimeni nu ne opreste sa ne inspiram din "Opaina" sau alte surse cu experienta si sa adaptam un regulament la specificul asociatiei noastre.
Cea mai corecta repartizare, dupa parerea mea, in cazul in care exista contorizare, pe de o parte , iar pe de alta parte se declara corect consumul este repartizarea proportionala cu consumul de apa individual.
In cazul celorlalte repartizari se creaza inechitati.
Va pun doar o intrebare: daca se sparge o teava comuna si pana se opreste apa....se consuma niste mc. In acest caz, aceasta pierdere, de ce este mai echitabil de a fi platita mai mult de cei care consuma mai mult decat de cei care consuma mai putin. Cu cat vina celor care consuma mai mult este mai mare decat a celorlati, ca sa plateasca mai mult?
Până la urmă, cum e corect si legal în acelasi timp ? Citesc si recitesc legea 230 si normele de aplicare, precum şi discuţiile de aici şi tot nu m-am lămurit !:( ... raportat la situaţii punctuale, fiecare are dreptate in felul în care argumentează ! ... dar in Normele de aplicare ale Legii 230, scrie clar: Art. 44. - (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociaţiei cu privire la proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreţinere, service, reparaţii....personalul angajat sau contractat al asociaţiei: salarii sau remuneraţii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curăţenie etc.; indemnizaţii acordate membrilor asociaţiei de proprietari ori persoanelor alese: preşedintele, membrii comitetului executiv şi ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau poliţe de asigurări; alte servicii administrative către proprietatea comună" (În textul legii, nici măcar nu sunt menţionate explicit care cheltuieli se plătesc pe persoană şi care pe cotă parte indiviză) Eu nu am găsit nici o referire expresă la pierderi, dar mi se pare evident ca se referă la cheltuieli comune condominiului, nu individuale (nu mă refer la pierderile din avarii pe coloană, care e evident cui se repartizează). Însa am vorbit cu mai multi administratori şi preşedinţi de asociatii si se pare că la câte bordeie, atâtea obicee ... unii le împart pe persoane, alţii pe apartamente, nici unii NU pe cotă parte indiviză ! ( chiar si indemnizaţiile lunare ale administratorului si personalului de intreţinere !) ªi fiecare a folosit argumentul suprem: "S-a hotarât în Ad.Gen a Asociaţiei ! Am trecut prin N verificări şi am ieşit OK"... Să înţeleg de aici că hotărârile AGAP primează în faţa legii ?!?!:O
OF ! tare s-a lungit povestea mea ! :">
REGULAMENT
pentru calculul valorii consumului de apă rece

Conform art. 40(1) din H.G. 1588/19.12.2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, Comitetul executiv stabileşte modul de citire, calcul şi repartizare a contravalorii consumurilor de apă rece astfel:
1. Se citeşte, se determină şi se consemnează consumul de apă în metri cubi înregistrat pe contoarele din apartamente (diferenţa dintre indexul nou şi cel vechi), în ultimele 7 zile ale fiecărei luni.
2. Se determină lunar costul mediu pentru 1 metru cub de apă (apă rece, canalizare şi pluvială) prin împărţirea valorii totale din factură la cantitatea de apă facturată specificată pe factură;
3. Se înmulţeşte costul mediu pentru 1 metru cub de apă cu consumul în metri cubi înregistrat pe contoarele individuale conform punctului 1) pentru fiecare apartament şi se calculează valoarile individuale şi suma totală a valorilor rezultate;
4. Se face diferenţa dintre valoarea de pe factură şi valoarea rezultată la punctual 3). Această diferenţă se repartizează pe numărul curent de personae care locuiesc în apartamentele la care nu s-a determinat şi consemnat consumul conform punctului 1), până la maxim 7 metri cubi de persoană ;
5. Se scade şi acest consum din consumul facturat. Dacă nu s-a ajuns după aceste operaţii la valoarea facturii se continuă cu punctual 6);
6. Dacă diferenţa până la valoarea facturii după această operaţie este de maxim 10% din valoarea facturii atunci valoarea facturii se împarte la consumul stabilit până acum (consumul stabilit prin citire plus consumul de 7 metri cubi de persoană pentru ceilalţi), şi se stabileşte un alt preţ unitar pentru toate apartamentele aferente branşamentului respectiv . Acest preţ unitar înmulţit cu consumurile individuale stabilite mai sus determină suma de plată pentru fiecare apartament iar însumarea lor trebuie să fie egala cu valoarea de pe factură;
7. Dacă diferenţa până la valoarea facturii după punctual 5) este mai mare de 10% din valoarea facturii atunci această valoare ( ce depăşeşte 10%) se consideră pierdere şi se consemnează alături de celelalte cheltuieli administrativ-gospodăreşti repartizându-se pe cotă parte indiviză (în funcţie de suprafaţa utilă) tuturor proprietarilor ce depind de branşamentul respectiv;
În aceste ultime situaţii stabilite la punctele 6) şi 7), administratorul împreună cu instalatorul prezintă urgent situaţia preşedintelui şi comitetului executive şi vine cu propuneri concrete în vederea depistării cauzelor acestor diferenţe, de limitare a pierderilor, scapărilor, sustragerilor de apă şi/sau remedierea defecţiunilor la instalaţia de alimentare cu apă.
Aprobat în şedinţa Comitetului executiv din ......................

Sursa:
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

(ne)plata pierderi apa rece silviu1975 silviu1975 Buna ziua, in cadrul Asociatiei noastre s-a hotarat ca pierderile de AR sa fie platite de catre toti proprietarii, functie de consumul fiecarui apartament. ... (vezi toată discuția)
Diferente inregistrari contoare eufortune eufortune In fiecare luna apar diferente insemnate intre consumul de apa inregistrat de contorul de bransament, si suma consumurilor inregistrate de contoarele din ... (vezi toată discuția)
Repartizari pierderi apa calda si apa rece catula catula buna ziua in blocul in care locuiesc avem apometre la apa calda si apa rece si veau sa intreb cum se repartizeaza pierderile dupa ce criteriu???la noi au ... (vezi toată discuția)