Forum Discuţii juridice Executare silită Autoritate de lucru judecat
Discuție deschisă în Executare silită

Autoritate de lucru judecat

In cazul in care la prima cerere de incuviintare silita sa respins solicitarea dupa care s-a revenit cu o alta solicitare si sa admis se poate invoca de autoritate de lucru judecat?(pe vechiul cod)
Fara a se vedea dosarul de cine credetii ca se pricepe la analizarea hotorarii nu puteti obtine o lamurire.

Se poate oricum...
In faza procesuala a incuviintarii executarii silite atributiile instantei de executare au caracter necontencios, limitându-se la verificări privind regularitatea formală a titlului executoriu, calităţile părţilor. Incheierea de admitere/respingere a cererii de incuviintare a executarii silite nu se bucura de autoritate de lucru judecat.
Da, aveti dreptate.

Insa depinde care a fost problema concreta...
Nu sa depus dovada calitatii de creditor si sa respins cererea.
Incheierea prin care s-a respins o cerere de încuviinţare a executării silite nu poate fi opusă cu autoritate de lucru judecat într-o cerere ulterioară de încuviinţare ale cărei lipsuri iniţiale au fost complinite.