Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... revocare hotarare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

revocare hotarare

Pe Legea 290/2003 prefecturile emit hotarari privind despagubirea sau in urma contestatiei si sustinerii unui proces privind dreptul la despagubire se emite, de asemenea hotarare de catre prefectura. Aceste hotarari sunt depuse de cel in drept cu cerere de plata la ANRP. ANRP-ul, poate solicita REVOCAREA hotararii emise de prefectura? In ca conditii, pe site ANRP, privind circuitul documentelor pe Legea 290/2003 nu se mentioneaza ceva in sensul asta, plus, un bun castigat, poate fi revocat? Va multumesc!

Deci, am urmat pasii, am contestat hotararea prefecturii, ANRP mi-a respins contestatia, am dus un proces prin contencios, am castigat si la fond si la apel cu hot.irevocabila, am primit hot,comisiei de evaluare de la prefectura cu suma ce se cuvine ca despagubire, am depus cerere de plata dar ANRP revoca acum hot.prefecturii, e normal?
wap54, utilizator
Din cate cunosc eu, va pot spune ca, in legatura cu ceea ce afirmati d-voastra, cererea se depune in teremenul legal la comisia judeteana constituita in cadrul prefecturii, aceasta se ataca cu contestatie, care va fi solutionata de catre Comisia centrala, iar hotararile acesteia din urma se ataca in contecios administrativ la tribunal.