Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier in conditii de polei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier in conditii de polei

Buna ziua
In dimineata zilei de 02.12.2014 pe DJ 212 la iesirea din Giurgiu spre Constanta, intr-o curba masina a derapat pe un pod de ghiata,carosabilul nu era curatat deloc am lovit un pod si m-am rasturnat .Nu au fost victime. Mentionez ca nu aveam o viteza mai mare de 30-40 KM/H, am cauciucuri de iarna noi (factura cumparare montaj garantiei).
Ce cai exista in legislatia actuala pentru a-mi recupera paguba(aprox 20.000 ron)??
Exista posibilitatea sa fiu desbagubit de RCA ca apoi firma asiguratoare sa faca demersurile necesare recuperarii sumelor cheltuite?
Va multumesc
Cu stima
Vasile
Actiune in instanta, numai ca nu prea avem practica in domeniu, in acest sens. Daca aveati o polita CASCO, era mult mai simplu.
av_silvia_margineanu, utilizator
Puteti sa intentati un proces civil pentru recuperarea prejudiciului suferit impotriva firmei care raspunde de deszapezirea drumului in cauza.
RCA-ul nu are legătură cu cauza D-voastră.

Puteți chema în judecată pe administratorul drumului dar va trebui să plătiți taxă de timbru (procent din suma pe care o cereți), iar șansele de câștig sunt foarte mici.
Conform legii trebuia să adaptați viteza la condițiile de drum.

Ați avut totuși norocul că nu ați produs și altcuiva pagube sau vătămări corporale.
Semana mai mult cu a-l da in judecata pe Dumnezeu pentru ca a plouat si s-a pus gheata pe jos. Daca va intra un cui in roata si aceasta explodeaza administratorul e de vina ca nu a maturat, daca e gheata de ce nu a luat-o, daca e zapada de ce nu a dezapezit, daca e ploaie de ce e ud si patineaza, daca e noapte si nu e vezi de ce nu e luminat ... Cine ar mai fi administrator? Nimeni.
GermanAlex a scris:

Semana mai mult cu a-l da in judecata pe Dumnezeu pentru ca a plouat si s-a pus gheata pe jos. Daca va intra un cui in roata si aceasta explodeaza administratorul e de vina ca nu a maturat, daca e gheata de ce nu a luat-o, daca e zapada de ce nu a dezapezit, daca e ploaie de ce e ud si patineaza, daca e noapte si nu e vezi de ce nu e luminat ... Cine ar mai fi administrator? Nimeni.

pai cam asa ar trebui , sunt bani publici , hai sa ii iertam ca ninge in decembrie si ii prinde in fiecare an nepregatiti , toamna pe ploaie au motorina si apa sa ude strazile si plantele.