Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim bugetar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim bugetar

Buna in prezent lucrezi in sistemul militar ca soldat gradat profesionisti. Salariu meu de baza este 775 lej - sub salarul minim pe economie. Noi militarii suntem platit conform legea nr. 284/2010 si la salarul nostru de baza se mai adauga niste sporuri crescand salariul aproximativ pana la 1600 lei/ luna. Intrebarea mea ar fii: Este legal ca salarul de baza sa fie mai mica decat salariu minim pe economie? Mentionezi ca am o vechime de 10 ani din care 8 ani ca militari si am studii postuniversitare.
HG 871/2013 prevede :
Art. 1 alin.(2) Incepand cu data de 1 iulie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,357 lei/ora.

Art. 2. - Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.

Art. 3. - (1) Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut la art. 1 si 2 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei
(2) Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunii prevazute la alin. (1) se fac de catre personalul Ministerului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice prin inspectoratele teritoriale de munca judetene si al municipiului Bucuresti, imputernicit, dupa caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice.
....

In acest caz, sesizati ITM-ul/Inspectia Muncii.