Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cota-parte din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cota-parte din mostenire

Buna dimineata!

Pentru a vinde o cota-parte dintr-o mostenire legala la care nu s-a facut partaj, ce acte de proprietate sunt necesare? Si actul initial al imobilului + certificat mostenitor?

Multumesc!
prima data faceti succesiunea , deveniti mostenitor ,refaceti documentele (terenuri, case, masini) pentru a intra in posesia lor si abia apoi va ganditi la vanzare.
Multumesc pentru raspuns.
S-a dezbatut mostenirea + s-a obtinut certificat de mostenitor.

"refaceti documentele"=obtineti duplicat dupa actul de proprietate al imobilului ce figureaza pe certificatul de mostenitor?