Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lipsa adeverinta stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lipsa adeverinta stagiu de cotizare

buna seara, sotia mea urmeaza sa se pensioneze de invaliditate,avand decizia medicala cu gradul trei. In perioada 2010-2014 a fost angajata la o firma cu profil incaltaminte.In anul 2011, societatea si-a schimbat numele, din motive necunoscute mie. La solicitarea mea pentru eliberare adeverinta cu stagiul de cotizare,firma ne-a dat adeverinta doar pt. perioada 01.09.2011-11.07.2014,pe numele nou al firmei,motivand ca pentru perioada 22.11.2010-01.09.2011,nu-mi poate da adeverinta fiindca firma este lichidata si stearsa de la registrul comertului,urmand ca adeverinta sa-mi fie eliberata de casa de pensii. Mentionez ca perioada lipsa o pot dovedi cu contractul individual de munca, inregistrat la ITM. Intrebare : Este adevarata aceasta procedura,daca nu ce trebuie sa fac in continuare?
Nu este adevarat. Trebuia sa va dea adeverinta pentru toata perioada , chiar daca si-a schimbat denumirea.
in cazul in care nu vor, cum sa procedez in continuare?
Faceti o sesizare la ITM pentru ca angajatorul refuza sa va elibereze adeverinta respectiva.
multumasc pentru rasouns,intre timp am depus dosarul de pensionare la casa de pensii fara adeverinta respectiva, functionara de la ghiseu spunandu-mi ca perioada lipsa o va putea gasi in sistem cu ajutorul cnp-ului sotiei. Va rog sa-mi spuneti daca se poate rezolva astfel.
1. - Incepand cu 01.04.2001 toti angajatorii au depus declaratiile lunare nominale (D112) unde sunt specificate veniturile si contributiile la pensie, sanatate si somaj pentru fiecare salariat in parte.
- In acest fel Casa de Pensii are stagiul de cotizare pentru fiecare salariat (incepand cu data de 01.04.2001).

2. Ca urmare Casa de Pensii are in evidenta datele necesare pentru calculul pensiei.