avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sotia poate fi martor in procesul penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sotia poate fi martor in procesul penal?

In cursul urmarii penale sotia celui care este acuzat de tentativa de omor invoca art.117 alin.1 lit.a din CPC, refuzand astfel sa faca vreo declaratie. Intrebarea este daca intre timp, pana la solutionarea materialului de urmarie penala si ulterior in cursul judecatii, cei doi divorteaza, sotia poate fi obligata sa dea declaratii? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: flower2014 , utilizator 15:10, 9 Decembrie 2014
V-ati oprit din citit la lit.a, cititi si lit.b :D
ART. 117
Persoanele care au dreptul de a refuza să dea declaraţii în calitate de martor
(1) Au dreptul de a refuza să fie audiate în calitate de martor următoarele persoane:
a) soţul, ascendenţii şi descendenţii în linie directă, precum şi fraţii şi surorile suspectului sau inculpatului;
b) persoanele care au avut calitatea de soţ al suspectului sau al inculpatului.
...................................................
Multumesc frumos dle.Patrascu, nu aveam CPC in fata si mi-am amintit doar prevederea legata de audierea martorului in calitate de sotie.
Este vorba de Codul de procedura penala nu civila.
V-am testat vigilenta dle.Patrascu .....:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz de a da declaratie martor la politie - motiv - familie Anona Anona Buna ziua, Am si eu o intrebare . Ma aflu in urmatoarea situatie: Am facut plangere penala pentru falsificare de acte si maturii mincinase impotriva ... (vezi toată discuția)
Martor marinescu112233 marinescu112233 Buna dimineata,intr-o ancheta martorul este obligat sa dea declaratii?Multumesc. (vezi toată discuția)
Retragere declaratie martor, consecinte Bogdann98 Bogdann98 Buna ziua, un prieten a fost lovit de un om acel prieten a scos certificat si a făcut plângere sa deschis dosar am fost sunat de politie sa ma prezint sa dau ... (vezi toată discuția)