Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sechestru pe conturile personale.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sechestru pe conturile personale.

Buna ziua,

Am un PFA cu care mi-am inceput prima afacere in domeniul IT. Anul trecut m-am mutat din orasul unde era deschis PFA-ul si am deschis un S.R.L. Profitul meu in anii trecuti pe PFA era undeva la 30.000 ron pe an.

Problema a inceput cand m-am mutat, nu am inchis PFA-ul si nici nu am depus estimarea, astfel ei au decis sa imi estimeze in raport cu anii trecuti.

Cu toate ca eu nu am mai avut activitate pe acel PFA, chiar a fost pe minus pentru ca am platit impozitele pe anul precedent acum mi-au pus poprire pe conturile personale si vor suma de 6.000 lei. Mentionez ca mai devreme am depus la banca intr-un cont personal pt a imi achita facturile 1.100 lei si au disparut.

Cum pot ridica acesta poprire si recupera acei 1.100 lei pe care i-am depus nestiind de acest sechestru ?
geovdo, utilizator
Nu puteti sa scapati de problema pana nu platiti datoriile=penalitatile legate de pfa si pana nu radiati de la registrul comertului acel pfa pentru ca singur nu se radiaza.
Norocul dvs. este ca se termina anul. Dupa 01/01/2015 depuneti declaratia 200 cu venitul realizat in 2014, se va recalcula si nu veti mai avea de plata. Ce vi s-a retinut in plus, se va restitui. Oricum, chestia asta dureaza cateva luni din 2015.

Vinovatul principal sunteti dvs. ca nu ati respectat legea, prin nedepunerea declaratiei 220 cu venitul estimat pe 2014. Iar daca nu stiti, apelati la specialisti, inclusiv pe forum.