Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA venit real declaratie 220 daca venit realizat mai ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA venit real declaratie 220 daca venit realizat mai mare decat venit estimat

Buna ziua,

Sunt PFA venit real din luna august 2013.
La inceputul anului 2014 cand am depus declaratia 220 am estimat venit suma X.

Pe parcursul anului mi-am job-ul si am ajutat si un prieten facand cateva facturi pe domeniul meu de activitate si oprind din acestea 16% impozit + 5.5% CAS.

La finalul anului 2014 venitul realizat a depasit cu mult venitul estimat de mine la inceputul anului - stiu ca voi primi acum "regularizarea" si va trebui sa platesc taxe la venitul realizat peste ce am estimat - este in regula .

Acum, cand contabilul mi-a pregatit declaratiile pentru anul 2015 mi-a spus ca nu mai este nevoie sa depun declaratia 220 deoarece venitul realizat este mai mare decat cel estimat pentru anul 2014 si in cazul acesta venitul estimat pentru 2015 va fi venitul realizat din 2014.

In situatia aceasta voi primi decizia de impunere calculata la estimare venitului realizat din 2014 (acela mare).
Problema este ca in situatia acesta nu imi permit sa platestesc cele 4 transe - am inteles ca la finalul anului se va echilibra situatia prin venitul pe care il realizes eu anul acesta.

Neclaritatile mele sunt urmatoarele :

1. nu pot sa depun declaratia 220 si pentru anul 2015 (sigur nu voi realiza venituri
la nivelul lui 2015)

2. am inteles ca pot face plati partiale pentru cele 4 transe anuale pana se face "regularizarea" de la inceputul anului viitor :
2.1 daca fac plati partiale o sa apar cu restante la ANAF in sistem si implicit penalizari ?
2.1 daca fac plati partiale voi mai beneficia de asigurarea medicala de la stat ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
O zi buna !
Depuneti acum in ianuarie 2015 declaratia 220 cu venitul estimat pentru 2015 daca credeti ca va fi cu mai mult de 20% diferit fata de cel realizat in 2014.
Dar daca in 2015 estimezi un venit mai mic cu mai mult de 20% fata de cel realizat in 2014 , declaratia nu se depune in mai 2015 odata cu d 200?
Sau se poate depune d 200 in ianuarie si in mai d 200 ?