Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venit Estimat I.I
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venit Estimat I.I

Buna ziua ! Am o Intreprindere Individuala si am o nelamurire , de curand am fost si am depus declaratia 220 cu venitul estimat pe 2015 ( am trecut cam cat o sa fac pe 2015).Pentru aceasta declaratie trebuie sa platesc ceva ?
Din cate stiu pe 25mai 2015 trebuie sa mai depun o declaratie cu venitul real pe 2014 si sa platesc impozitul pe 2014, iar apoi pe 25mai 2016 declar si platesc pentru 2015.

In functie de cele declarate prin Declaratia 220 veti primi o decizie de impunere la plata impozitului pe venit 16% in rate trimestriale cu termen 25 din ultima luna a trimestrului precum si contributia la sanatate in procent de 5.5% cu acelasi termen de plata.Pana pe 25 mai se depune Declaratia 200 cu veniturile realizate in anul anterior dupa care veti primi o decizie de plata sau de restituire dupa caz a sumelor in cauza.
Deci va trebuie sa platesc mai devreme ce am declarat pentru 2015 nu in 2016 cand depun acea declaratie 200?Si apoi in 2016 dupa ce depun declaratia 200 se va decide daca mai am de dat sau de luat inapoi.
Pot sa nu platesc venitul estimat si sa ma duc direct in mai 2016 depun declaratia 200 si apoi fac plata impozitul ?
parfenierazvan, utilizator