Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinerea calitatii de asigurat pt persoane fara venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinerea calitatii de asigurat pt persoane fara venit

As dori sa stiu care este valoarea contributiilor sociale care trebuie platite, precum si ce fel de acte sunt necesare pentru dobandirea calitatii de asigurat.
Este vorba de mama mea care nu este pensionara si nu are nici un alt venit dar care are nevoie de o interventie chirurgicala destul de scumpa. Din pacate, nu poate deveni nici coasigurat intrucat detine un teren cu o suprafata >10.000 mp.
De aceea, m-am gandit ca singura solutie ar fi plata contributiei insa nu stiu care este valoarea minima care trebuie platita, dupa cat timp va putea fi considerata asigurata si va putea beneficia de tratament, precum si ce documente sunt necesare pentru a obtine aceasta calitate.

In afara de aceasta solutie, mai exista are alta varianta pentru a putea realiza operatia in sistemul public de sanatate?

Va multumesc!
1. - Conform Legii 95/2006, privind reforma in domeniul sanatatii, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.
- Daca are un contract individual de munca este asigurat prin efectul legii.
- Daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS)..

2. - Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (900 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
- In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 49,50 lei pe luna.

3. Deci luati legatura cu CJAS.