Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sponsorizare pentru Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sponsorizare pentru Intreprindere Individuala

Bun gasit!
Detin o I.I. cu obiect de activitate ''activitati independente'' si am obtinut o sponsorizare pentru editarea unei reviste. Vreau sa stiu ce inseamna ca ''Nu sunt considerate venituri brute sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizări, mecenat sau donaţii...''
Ce am de facut in acte, contabiliceste, eu, ca si beneficiar...? Asta ar fi nelamurirea mea. Multumesc!
Adica nu sunt impozitate:

CF:
ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă

(1) Venitul net din activităţi independente se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă, cu excepţia prevederilor art. 49 şi 50.
.

Ar trebui sa existe un contract de sponsorizare +chitanta de incasare a sumei, daca nu incasati suma prin banca.
Inteles, baza. Multumesc!
Dar tot nu-s total lamurita: contractul va exista, la fel si chitanta. Dar trec ceva in caietul ala de intrari/iesiri? :D
Nu completati:

Ordin 1040/2004:

REGISTRUL-JURNAL DE ÎNCASĂRI ŞI PLĂŢI
(cod 14-1-1/b)

Serveşte ca:
- document de înregistrare a încasărilor şi plăţilor;

Totusi acelasi ordin precizeaza:

Nu constituie venit brut şi nu se înregistrează în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi sumele încasate, cum sunt:
- aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activităţi ori în cursul desfăşurării acesteia;
- sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice ori persoane juridice;
- sumele primite ca despăgubiri;
- sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizări, mecenat sau donaţii.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos pentru precizari, sa aveti o zi minunata! :)