Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare CNAS persoana fara venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare CNAS persoana fara venit

Buna ziua. Va supun atentiei urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati cu un raspuns avizat. In anul 2008 ( Iunie ) am iesit din perioada de ingrijire copil si nu am avut nici un venit , nelucrand nicaieri, si nici nu am cotizat la CNAS. Din luna decembrie 2011 pana in Septembrie 2014 am fost trecuta ca si coasigurat cu sotul meu care lucra, pentru a beneficia de asigurare CNAS. La 1 Septembrie 2014 sotul a intrat in somaj iar eu nu mai apar asigurata.Am fost la CNAS pentru a incheia un contract individual de asigurat pt. a plati din mana si mi sa spus ca nu am stagiul de cotizare complet de 5 ani ( in prezent sunt tot persoana fara venit ). Va rog sa-mi explicati daca stiti, de ce mi se cere sa platesc din urma si ce anume sa platesc.
Va multumesc anticipat.
1. Cat este somer sotul dvs. el este asigurat la sanatate si pensie, plata contributiilor fiind facuta de Agentia de Somaj.

2. - Daca sotul este asigurat la sanatate atunci puteti fi coasigurata lui.
- Sa ia legatura cu Agentia de Somaj sa-i spuna cum sa procedeze.
Multumesc pentru raspuns. Da , sotul este in somaj si stiu ca pot fi coasigurat cu el dar as dorii sa-mi fac contract direct cu CNAS si sa platesc eu contributia. De aceea va spun ca am intampinat greutati cu cei de la CNAS.
1. - Recomandarea mea este ca puteti sa fiti coasigurata sotului fara sa mai platiti si de aceea nu inteleg de ce vreti neaparat sa platiti.
- Veti beneficia de aceleasi servicii medicale ca orice asigurat la sanatate.

2. Veti plati dupa ce termina sotul somajul.
Aveti perfecta dreptate. Multumesc f. mult.